Niemcy wydadzą 86 mld euro na nową złotą erę kolei

Deutsche Bahn

Sprawdzają się zapowiedzi dotyczące planu ratunkowego dla kolei niemieckich (Deutsche Bahn). Rząd federalny wesprze finansowo kolejarzy, ale nie poprzez bezpośrednie dotacje. DB dostaną 86 mld euro (363 mld zł) do wydania na modernizację sieci kolejowej. Zgodnie z podpisaną dzisiaj umową inwestycje muszą być wykonane w ciągu dekady.

Trzecią w historii DB umowę dotyczącą wydajności i finansowania (LuFV III) podpisali dziś: minister transportu Andreas Scheuer, dyrektor generalny DB Richard Lutz i odpowiedzialny w DB za infrastrukturę Ronald Pofalla. W uroczystości wziął też udział niemiecki minister finansów Olaf Scholz.

– Lata 20. będą złotą erą dla kolei – zapowiedział minister Scheuer podczas dzisiejszego wystąpienia.

Każdego roku DB mają przeznaczać 10-proc. przyznanych środków (8,6 mld euro) na modernizację linii, stacji kolejowych, systemów zarządzania ruchem kolejowym oraz obiektów energetyki kolejowej. To wielka zmiana po wielu latach oszczędzania na rozwoju infrastruktury.

Modernizacja kolei pozwoli kolejarzom lepiej poradzić sobie z coraz częstszymi usterkami na sieci DB oraz z opóźnieniami pociągów. Kolej stanie się też bardziej konkurencyjna, ponieważ w ostatnich latach straciła na znaczeniu. Z usług DB zrezygnował przemysł, co skutkowało złymi wynikami operacyjnymi i finansowym spółki DB Cargo. Od tego roku towarowym oddziałem DB kieruje Sigrid Nikutta, której zadaniem jest postawienie spółki z powrotem na tory.

Jednocześnie, dzięki inwestycjom DB wesprą działania na rzecz zahamowania zmian klimatycznych, ponieważ rozwój kolei pozwoli zredukować emisję zanieczyszczeń do atmosfery.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane