PKP PLK planują modernizację linii Pszczyna – Żory

Adam Brzozowski

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i wykonanie prac, które podniosą standard linii kolejowej między Pszczyną a Żorami. Dzięki tej inwestycji czas przejazdu na linii kolejowej nr 148 Pszczyna – Żory skróci się do ok. 22 minut. Szybciej też będą jeździły po niej składy towarowe.

W ramach zaplanowanej modernizacji linii poprawi się stan stacji Suszec oraz przystanków Suszec Rudziczka, Suszec Kopalnia, Radostowice, Pszczyna Czarków. Perony zostaną podwyższone, co ułatwi wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Przystanki kolejowe zostaną wyposażone w wiaty, ławki i nowe oświetlenie. Orientację w podróży ułatwi nowe nagłośnienie, tablice informacyjne i gabloty z rozkładem jazdy. Stacja i przystanki będą dostosowane do obsługi osób z ograniczoną możliwością poruszania się.

Wymiana ok. 25 km torów i sieci trakcyjnej zapewni szybsze przejazdy pociągów. Prędkość, z obecnych 50-60 km/h zostanie podniesiona do 120 km/h dla składów pasażerskich i do 100 km/h dla towarowych. Przebudowane zostaną 54 obiekty inżynieryjne (mosty i przepusty) oraz 16 przejazdów kolejowo-drogowych.

Efektem realizacji zadania będzie lepszy dostęp do kolei dla podróżujących na linii Pszczyna – Żory i dalej w stronę Rybnika i granicy z Czechami oraz w stronę Czechowic-Dziedzic, Bielska-Białej i w Beskidy.

Dzięki inwestycji PKP PLK sprawniejszy będzie także przewóz towarów. Podniesienie prędkości pociągów przełoży się na skrócenie czasu przejazdu o ok. 10 min (z 32 min. do około 22 min). Dzięki przebudowie przejazdów kolejowo-drogowych zwiększy się także bezpieczeństwo.

Inwestycja planowana jest do realizacji w latach 2023-2026. Przedsięwzięcie jest planowane do realizacji z dofinansowaniem w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane