Nowatorski CMA CGM Mermaid zawinął do Portu Gdańsk

Kontenerowiec CMA CGM Mermaid wpływa do Portu Gdańsk
Baltic Hub / LinkedIn

24 kwietnia 2024 r. przy nabrzeżu terminalu Baltic Hub zakotwiczył nietypowy statek. CMA CGM Mermaid to pierwszy z nowej serii kontenerowców francuskiego armatora CMA CGM zasilanych LNG, które mają aerodynamiczny kształt pozwalający oszczędzać energię. Statek wykonuje dziewiczy rejs z koreańskiego Busan, gdzie został zbudowany.

O nowej serii kontenerowców CMA CGM informowaliśmy w lutym. CMA CGM Mermaid to pierwszy z 10 wykonanych statków o pojemności 2000 TEU, przeznaczonych do transportu ładunków na krótkie odległości. Flota kontenerowców nowej generacji, zasilanych hybrydowo (także LNG), to wynik współpracy CMA CGM, Chantiers de l’Atlantique i Hyundai Heavy Industries.

„Syrenka” wypłynęła w swój pierwszy rejs z Busanu w Korei Południowej, opłyneła Przylądek Dobrej Nadziei i dopłynęła do Europy. O nietypowym gościu poinformował Baltic Hub w mediach społecznościowych. Nowatorski statek można zobaczyć na załączonym przez zarządcę gdańskiego terminalu wideo.


Nowe statki CMA CGM będą eksploatowane na Morzu Śródziemnym i w Europie Północnej. Dzięki nowatorskiej konstrukcji mają o 20 proc. zaoszczędzić energię w porównaniu do tradycyjnych statków. Kontenerowce mają odwrócony, prosty dziób ze zintegrowanym bulajem, który zapewnia im lepszą wydajność hydrodynamiczną i umożliwia zmniejszenie zużycia paliwa do 15 proc. na rejs.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane