Ruszył system nadzoru nad opłatami drogowymi e-TOLL

Grzegorz Szczudło

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa uruchomiły w czwartek, 24 czerwca, nowy system poboru opłat drogowych e-TOLL. Pobór opłat dla pojazdów ciężkich obowiązuje na ok. 3,7 tys. km dróg.

Nowy system e-TOLL to rozwiązanie wykorzystujące pozycjonowanie satelitarne. Zastąpił on system viaTOLL, korzystający z pozycjonowania radiowego czyli z sieci bramownic nad drogami. Stary system ma być wyłączony po 30 września 2021 r. Do tego czasu trwać będzie okres przejściowy, w którym będą funkcjonować obie formy poboru opłat dla pojazdów ciężkich (viaTOLL i e-TOLL).

Każdy użytkownik będzie miał możliwość wyboru najdogodniejszego dla niego terminu przejścia do nowego systemu. Aby rozpocząć korzystanie z e-TOLL, trzeba założyć Internetowe Konto Klienta (IKK). Można to zrobić online na stronie internetowej systemu (etoll.gov.pl) lub za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego lub bezpośrednio w Miejscach Obsługi Klienta przy trasach.

Zaletą e-TOLL jest to, że jego użytkownicy nie muszą od czwartku korzystać z bramek na płatnych fragmentach autostrad Konin-Stryków (A2) i Wrocław – Sośnica (A4). Dotyczy to zarejestrowanych w systemie zarówno pojazdów ciężkich, jak i lekkich.

Tak jak dotychczas pobierane przez e-TOLL opłaty są obowiązkowe dla wszystkich pojazdów samochodowych oraz zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Oprócz ciężarówek dotyczy to autobusów, niezależnie od ich dopuszczalnej masy całkowitej, aut osobowych z przyczepą o łącznej dopuszczalnej masie całkowitej pojazdu i przyczepy powyżej 3,5 tony oraz mikrobusów z liczbą miejsc siedzących poniżej 9 z przyczepą o łącznej dopuszczalnej masie całkowitej pojazdu i przyczepy powyżej 3,5 tony.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane