W 2020 r. GDDKiA oddała do użytku 89 km nowych dróg

GDDKiA

Na budowach dróg i autostrad rozpoczyna się przerwa zimowa. Do końca roku GDDKiA planuje udostępnić kierowcom jeszcze dwa odcinki w ramach Południowej Obwodnicy Warszawy S2 wraz z częścią łącznic węzła Lubelska na S17 z połączeniem do A2, obwodnicę Wałcza w ciągu S10 oraz odcinek drogi ekspresowej S5 Bydgoszcz Opławiec – Bydgoszcz Błonie.

– Co do zasady od połowy grudnia do połowy marca trwa tzw. okres zimowy, podczas którego wykonawcy na etapie robót budowlanych w terenie mogą je zawiesić. Mogą też ten dodatkowy czas wykorzystać do prowadzenia prac, jeśli pozwala na to ich technologia, by nadgonić ewentualne zaległości lub przyspieszyć realizację kontraktu. Dla inwestycji realizowanych w trybie „Projektuj i buduj” przerwa zimowa nie dotyczy okresu opracowywania dokumentacji niezbędnej do rozpoczęcia budowy w terenie. Przez cały rok trwają również prace przygotowawcze oraz postępowania przetargowe dla nowych zadań inwestycyjnych – informuje drogowa Dyrekcja.

Warunki atmosferyczne tej jesieni sprzyjają drogowcom. Trwają intensywne prace na wszystkich kontraktach, m.in. na budowie S3 koło Szczecina, S6 koło Gdańska, S7 w województwach mazowieckim i małopolskim, S19 pomiędzy Lublinem i Sokołowem Małopolskim czy S61 w województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim.

Intensywnie na A1 

Budowa 81-kilometrowego odcinka autostrady pomiędzy Tuszynem i Częstochową prowadzona jest przy utrzymaniu ciągłego ruchu na jednej z najważniejszych dróg w Polsce. – „Wraz z postępem robót sukcesywnie ułatwiamy przejazd po placu budowy. Kierowcy obecnie mają do dyspozycji ok. 53 km nowej, betonowej jezdni, z czego na 46 km jadą dwoma pasami ruchu w obu kierunkach i korzystają już z docelowego węzła Radomsko. Jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia połączona zostanie wschodnia jezdnia na granicy dwóch kontraktów w okolicy Radomska. To pozwoli wprowadzić ruch dwoma pasami w obu kierunkach na kolejnych siedmiu kilometrach do granicy województw łódzkiego i śląskiego. W efekcie kierowcy będą mieli do dyspozycji ok. 41 km ciągłej nowej jezdni przyszłej A1 od obwodnicy Częstochowy do Kamieńska oraz kolejne ok. 12 km od Piotrkowa Trybunalskiego do Tuszyna, na których będą jechać dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. Wykonawcy A1 szykują kolejne ułatwienia dla kierowców i przy sprzyjającej pogodzie będą układać nawierzchnię betonową na odcinku pomiędzy Piotrkowem Trybunalskim i Kamieńskiem” – czytamy w komunikacie GDDKiA.

Obecnie kierowcy mają do dyspozycji 4 213,7 km dróg szybkiego ruchu, w tym 1 708,5 km autostrad i 2 505,2 km dróg ekspresowych. W tym roku do ruchu oddanych zostało już 89,1 km nowych dróg.

Lista dróg oddanych do ruchu od 1 stycznia 2020 r.:

- DK28 obwodnica Sanoka (6,7 km)

– S61 obwodnica Szczuczyna – II jezdnia (6,6 km)

– S3/A6 Szczecin Dąbie – Rzęśnica (3,5 km)

- DK20 obwodnica Węgorzyna (1 km)

– S17 w. Lubelska – początek obwodnicy Kołbieli (15,2 km)

- S17 obwodnica Kołbieli (8,7 km)

– S10 obwodnica Kobylanki, Morzyczyna i Zieleniowa – II jezdnia (6,4 km)

– A2 w. Lubelska – w. Halinów (5,6 km)

– A2 w. Halinów - początek obwodnicy Mińska Mazowieckiego (9,2 km)

- DK73 obwodnica Dąbrowy Tarnowskiej (6,9 km)

– S5 Szubin Północ – Żnin Północ (19,3 km)

W fazie realizacji jest obecnie 100 zadań z rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych (PBDK) o łącznej długości 1266,3 km. Wkrótce do ruchu oddane będą odcinki dróg, na budowach których prace dobiegają końca. Przybędzie wówczas blisko 49 km nowych dróg. Będą to dwa odcinki w ramach S2 Południowej Obwodnicy Warszawy wraz z częścią łącznic węzła Lubelska na S17 z połączeniem do A2, obwodnicę Wałcza w ciągu S10 oraz odcinek drogi ekspresowej S5 Bydgoszcz Opławiec – Bydgoszcz Błonie.

Obecnie na etapie postępowań przetargowych jest 27 zadań (z PBDK) o łącznej długości 392,9 km i wartości szacunkowej 15,5 mld zł oraz 9 obwodnic z Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 (PB100) o łącznej długości 79,6 km i wartości 1,8 mld zł.

Od stycznia 2020 r. GDDKiA podpisała 32 umowy na zadania o łącznej długości 429 km i wartości 17,7 mld zł, na co składają się inwestycje z PBDK, jak i PB100.

Na etapie przygotowania zaś są 104 zadania (z PBDK) o łącznej długości 2203,8 km oraz 90 obwodnic (z PB100) o łącznej długości ok. 765,2 km.

 

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane