Gaspol otworzył terminal przeładunkowy gazu

Gaspol

Firma handlująca LPG otworzyła terminal przeładunkowy w Sędziszowie (woj. świętokrzyskie). Jego zdolność magazynowania gazu wynosi 4000 m.sześc. W obiekcie będą odbywały się procesy: rozładunek i załadunek cystern – kolejowych (szerokotorowych i normalnotorowych) oraz drogowych, a także napełnianie butli i odsiarczanie gazu.

– Rozpoczęcie działań w Sędziszowie to kolejny krok naszej firmy w rozwoju infrastruktury przeładunkowej, poza dwoma naszymi terminalami: morskim w Gdańsku, do którego sprowadzamy surowce z rejonu Morza Północnego, i kolejowym w Małaszewiczach, gdzie przeładowujemy gaz z kierunków wschodnich. Terminal w Sędziszowie to dla nas ważna inwestycja, naturalny wkład w rozwój regionu i rynku LPG w Polsce – powiedział Sylwester Śmigiel, prezes spółki Gaspol.

W terminalu w Sędziszowie będzie można magazynować łącznie 4000 m.sześc. LPG, czyli równowartość około 1600 t gazu. Obiekt powstał na działce o powierzchni 95 000 mkw.

Instalacja ma możliwości przeładunkowe autocystern przy wykorzystaniu trzech stanowisk wyposażonych w wagi samochodowe. Wydajność w tym obszarze szacowana jest na 70 autocystern na dobę o łącznej pojemności 1400 t.

Wydajność operacyjna rozlewni w zakresie napełniania butli 11 kg to 1100 butli na godzinę, co daje około 2000 t gazu na miesiąc przy jednozmianowym systemie pracy. Wydajność ta jest możliwa dzięki zastosowaniu 23-stanowiskowej karuzeli napełniającej połączonej z całą linią technologiczną, transporterami, urządzeniami sprawdzającymi jakość napełnienia butli, szczelności zaworów i innymi urządzeniami wspierającymi. Ponadto rozlewnia wyposażona jest w system nalewarek i innych urządzeń obsługujących butle przemysłowe i turystyczne.

Na terenie terminalu znajduje się także laboratorium do badania parametrów gazu. Do dystrybucji trafia gaz spełniający wymogi najwyższej jakości.

Dla potrzeb zabezpieczenia przeciwpożarowego wybudowane zostały zbiorniki ppoż. o łącznej pojemności 2200 m.sześc. oraz pompownia pożarowa wyposażona w trzy podstawowe agregaty ppoż. o wydajności 350 m.sześc. wody na godzinę oraz jednym rezerwowym o wydajności 500 m.sześc. wody na godzinę. Pompownia połączona jest z siecią hydrantową oraz instalacjami zraszaczowymi.

Wybudowana została także infrastruktura kolejowa – szerokotorowa i normalnotorowa o łącznej długości 3,5 km.

Inwestycja umożliwi import gazu szerokim torem ze Wschodu lub torem europejskim z terminalu morskiego w Gdańsku.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane