Firmy Volocopter – dostawca bezzałogowych pojazdów latających – oraz przedsiębiorstwo logistyczne DB Schenker zaprezentowały statyczny Proof of Concept, czyli szczegółowy dowód na wykorzystanie drona w biznesie. Prezentacja możliwości VeloDrone odbyła się na terenie centrum wystawienniczo-targowego Messe Stuttgart.
Velocopter i DB Schenker udowadniają, że VoloDrone może być wykorzystywany w centrach logistycznych. Trzecim partnerem przy tym projekcie jest Fraunhofer Institute for Material Flow and Logistics I w Dortmundzie. Podmioty te realizują projekt, w którym wykorzystano operacje naziemne, w których pomocne są elektryczne drony towarowe.
W trakcie przeprowadzonego testu sprawdzono, w jaki sposób operatorzy logistyczni mogą zarządzać personelem, ładunkami, zautomatyzowanymi pojazdami naziemnymi i dronami VoloDrone, aby stworzyć wydajny proces i bezpieczne środowisko dla przyszłych operacji z udziałem VoloDrone. Na podstawie uzyskanych wyników, opracowany zostanie pierwszy tego rodzaju projekt, który posłuży jako podstawa do integracji operacji z wykorzystaniem dronów VoloDrone w sieciach logistycznych na całym świecie.
Fot. DB Schenker
Zespoły badawcze z firm Volocopter, DB Schenker i Fraunhofer IML przeprowadziły symulację wdrożenia VoloDrone do sieci logistycznej, analizując naziemne procesy kodowania towarów oraz testując zautomatyzowane dostarczanie ładunków do drona przez pojazdy autonomiczne. Sprawdzono też automatyczne kontrole ładunku przed lotem. Następnie przeprowadzono i sprawdzono procesy transportu i załadunku VoloDrone w celu określenia bezpiecznych, standardowych procedur dla pracowników na ziemi przygotowujących VoloDrone do lotu.
– VoloDrone otwiera nowe możliwości dla branży logistycznej i stanowi kluczowy element planów DB Schenker w zakresie innowacji i zrównoważonego rozwoju w logistyce – mówi Erik Wirsing, global head of innovation w DB Schenker.
Współpraca Volocopter i DB Schenker nad rozwojem VoloDrone pod kątem komercyjnego wdrożenia pojazdu, trwa od połowy 2019 r. VoloDrone to ciężki, wielofunkcyjny dron towarowy zasilany akumulatorami. Może transportować ładunek o wadze 200 kg na odległość do 40 km. Posiada 18 wirników i silników, które napędzają ten autonomiczny, elektryczny statek powietrzny pionowego startu i lądowania (eVTOL).
Rozwiązanie UAM dla logistyki miejskiej będzie działać w ramach opracowanego przez Volocopter ekosystemu dla miast, składającego się również z usług mobilności pasażerskiej (VoloCity i VoloConnect), infrastruktury (VoloPort) oraz cyfrowego systemu koordynującego i wyświetlającego wszystkie operacje w czasie rzeczywistym (VoloIQ). Zautomatyzowane roboty mobilne na potrzeby tego projektu dostarczyła firma Gideon Brothers, partner DB Schenker, pionier w dziedzinie autonomicznej robotyki mobilnej.
Po ukończeniu kolejnego etapu projekt zostanie udostępniony partnerom przedsięwzięcia na podstawie umowy o zachowaniu poufności.