KAS wdroży aplikację rozpoznającą przemycane towary

Krajowa Administracja Skarbowa

Dyrektor departamentu informatyzacji Ministerstwa Finansów podpisał umowę z przedstawicielem spółki Tensorflight Poland na zastosowanie przez Krajową Administrację Skarbową oprogramowania stworzonego przez tę firmę. Aplikacja będzie rozpoznawała kontrabandę na zdjęciach RTG kontenerów i paczek zrobionych podczas kontroli granicznych.

Podpisana umowa jest efektem zakończonego konkursu MinFinTech organizowanego w formule challenge-driven w I edycji programu GovTech Polska. Aplikacja zgłoszona przez Tensorflight Poland okazała się najlepsza spośród wszystkich aplikacji biorących udział w konkursie. Rozpoznała najwięcej podejrzanych ładunków na zdjęciach rentgenowskich.

KAS informuje, że aplikacja jest bardzo potrzebna, ponieważ wzrasta obrót towarowy, w szczególności kontenerowy. – Zapewnienie bezpieczeństwa ogólnego, ale także finansowego jest kluczowe. Bardzo się cieszę, że finalizujemy umowę i będziemy wdrażać projekt na polskich granicach – powiedział zastępca szefa KAS, Tomasz Słaboszowski.

Dzięki zawartej umowie KAS zyska nowe narzędzie IT do wspomagania ochrony granic Rzeczypospolitej Polskiej z wykorzystaniem urządzeń RTG. Autor projektu udowodnił, że przedstawiony prototyp odpowiada na potrzeby organizacji i można go wdrożyć. Jest to narzędzie innowacyjne, dające możliwości dalszego uczenia się, przygotowane z wykorzystaniem wizji komputerowej w oparciu o głębokie sieci neuronowe.

System będzie automatycznie identyfikować przedmioty i ich zbiory na zdjęciach wykonywanych przez urządzenia RTG. Pozwoli to na zwiększenie skuteczności i usprawnienie pracy funkcjonariuszy KAS w trakcie kontroli granicznej, a tym samym wzmocni ochronę granicy RP przed nielegalnym przemytem.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane