Girteka ma 700 mln euro na unowocześnienie floty

Girteka Logistics

Największy w Europie przewoźnik drogowy, litewska Girteka Logistics, uzyskała linię kredytową od konsorcjum europejskich banków na zakup nowej floty. Aktualnie firma zawarła umowy na wykorzystanie 145 mln euro (668 mln zł). Docelowo spółka będzie mogła sfinansować zakupy na kwotę 700 mln euro (3,22 mld zł).

Pierwsza umowa Girteki z konsorcjum instytucji bankowych zapewni spółce 145 mln euro na zakup nowej floty w 2021 r. Dzięki inwestycji firma poprawi warunki pracy kierowców i zwiększy bezpieczeństwo na drogach. W wyniku oceny agencji kredytów eksportowych i instytucji bankowych, Girteka Logistics otrzymała zobowiązania o łącznej wartości ponad 700 mln euro na program inwestycyjny w latach 2021-22. Litewska firma była pierwszą w regionie Morza Bałtyckiego, która może skorzystać z programu Export Finance w celu pozyskania nowej floty. Wcześniej środki z programu były wykorzystywane na finansowanie zakupu sprzętu produkcyjnego.

– Osiągnięcie porozumienia podczas globalnej pandemii to solidny dowód zaufania do naszej firmy i naszych planów zrównoważonego rozwoju. Inwestycja w rozbudowę floty samochodów ciężarowych i naczep pozwoli nam przede wszystkim zapewnić najlepsze warunki pracy dla naszych kierowców. Nowa flota umożliwia zastosowanie najnowszych rozwiązań technologicznych gwarantujących bezpieczeństwo na drogach. Nie mniej ważne jest, że nowe ciężarówki będą emitowały mniej dwutlenku węgla – komentuje Tomas Kalvaitis, menedżer ds. finansowych w Girteka Logistics.

Bankiem koordynującym pozyskiwanie funduszy oraz pierwszą instytucją, która udzieliła spółce kredytów eksportowych był bank Credit Suisse (Szwajcaria). Później do umowy dołączyły banki: Bayerische Landesbank (Niemcy), Citibank (oddział w Londynie), DZ Bank (Niemcy), ING Bank – oddział ING-DiBa (Niemcy) i Landesbank Baden-Württemberg (Niemcy). Kredyty są ubezpieczone przez instytucje z Niemiec i Holandii. Gwarancje kredytów eksportowych Republiki Federalnej Niemiec są zarządzane przez Euler Hermes Aktiengesellschaft, a w Holandii przez Atradius Dutch State Business.

Pozyskane środki pozwolą na zakup najnowszych modeli samochodów ciężarowych i naczep produkowanych przez takich producentów jak DAF i Schmitz Cargobull, którzy w procesie pozyskiwania środków zobowiązali się do zagwarantowania określonej wielkości produkcji. Girteka nie ujawniła ilości taboru, który zamierza zamówić.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane