PKP Cargo ma nowego prezesa. Życiorys Dariusza Seligi

PKP Cargo

Narodowy przewoźnik kolejowy poinformował o powołaniu przez radę nadzorczą nowego prezesa spółki. Kim jest Dariusz Seliga? To do niedawna prezes spółki zależnej PKP Cargo – PKP Cargo International, a wcześniej prezes jeszcze innego podmiotu z grupy – PKP Cargo Connect. Przed rozpoczęciem kariery na kolei w roku 2016 Seliga był posłem i samorządowcem z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

Zgodnie z uchwałą rady nadzorczej PKP Cargo od 13 kwietnia 2022 r. nowym prezesem spółki jest Dariusz Seliga, osoba niezbyt dobrze znana w branży transportowej. Do komunikatu przewoźnika dołączono życiorys, z którego wynika, że nowy szef spółki związany jest z grupą PKP Cargo od 2016 r. Wówczas został prezesem spółki PKP Cargo Connect. W 2019 r. przeszedł do zarządu innej spółki: PKP Cargo International, która specjalizuje się w operacjach zagranicznych (to przekształcona czeska firma AWT).

Dariusz Seliga. Fot. arch. PKP Cargo International

Z informacji, które łatwo znaleźć w internecie, wynika, że Seliga zasiadał także w zarządach kilku spółek kolejowych zajmujących się nieruchomościami, m.in. Dekada Konin sp. z o. o., i Dekada Mińsk Mazowiecki, a także Semeko Xcity Gdynia sp. z o.o.

Zanim Dariusz Seliga zaczął pracować na kolei, był posłem PiS na Sejm przez 3 kadencje (V, VI i VII). W 2015 r. został zawieszony w prawach członka partii, kiedy media poinformowały, że w niejasny sposób otrzymał pozwolenie na broń. Chodziło o nieprawidłowości w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi, która takie pozwolenia wydawała. Wątek w sprawie byłego posła Seligi został umorzony.

Zanim obecny prezes PKP Cargo został posłem, działał w samorządzie. – Od 2004 roku pracował w administracji samorządu warszawskiego na stanowisku pełnomocnika prezydenta miasta. W 2005 roku został Burmistrzem dzielnicy Włochy – czytamy w życiorysie.

Z komunikatu PKP Cargo wynika ponadto, że nowy prezes spółki jest absolwentem kierunku administracja w Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku, studiów podyplomowych w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. L. Koźmińskiego w Warszawie i Akademii Obrony Narodowej oraz podyplomowych studiów menadżerskich Executive MBA Sektora Kolejowego. Na Akademii Obrony Narodowej ukończył 4 letnie studia doktoranckie.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane