Rok 2022 r. przyniesie nowe obostrzenia po brexicie

Pixabay

Przedsiębiorstwa zajmujące się transportem ładunków, a zwłaszcza żywności do Wielkiej Brytanii muszą przygotować się na wejście w życie nowych regulacji. Od 1 stycznia 2022 r. towary pochodzenia zwierzęcego w eksporcie będą podlegać kontroli sanitarnej i fitosanitarnej.

Już od 1 października obywatele UE wjeżdżający na terytorium Wielkiej Brytanii będą musieli posiadać paszporty. Z kolei od 1 stycznia 2022 r. towary pochodzenia zwierzęcego importowane do Wielkiej Brytanii będą podlegać kontroli sanitarnej i fitosanitarnej. Regulacje te miały wejście już wcześniej w życie. – Unia Europejska jest kluczowym eksporterem artykułów spożywczych, w tym produktów pochodzenia zwierzęcego, do Wielkiej Brytanii. Wiosną, z uwagi na pandemię i chęć utrzymania płynności dostaw żywności, a po raz kolejny we wrześniu zdecydowano o przełożeniu daty obowiązywania nowych przepisów – tłumaczy Przemysław Milczarek, kierownik ds. celnych w GEFCO.

Następne utrudnienia dla eksporterów zaczną obowiązywać od lipca 2022 r. Pojawi się wówczas wymóg składania deklaracji bezpieczeństwa dla towarów eksportowanych z UE do Wielkiej Brytanii. – Obecnie takie deklaracje obowiązują tylko na kierunku z Wielkiej Brytanii do Polski. Deklaracja jest składana przez przewoźników lub operatorów promowych. W przypadku deklaracji wywozowych w dalszym ciągu czekamy na dodatkowe informacje – informuje Przemysław Milczarek.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane