Testowy pociąg PKP LHS dotarł z Chin do Polski

PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa

Piątego stycznia w godzinach porannych do stacji Hrubieszów LHS, na granicy polsko-ukraińskiej, dotarł pierwszy pociąg z 45 kontenerami z chińskiego miasta Xi’an. Do stacji docelowej – Sławków LHS dojechał nieco później. Podróż licząca 9,5 tys. km. zajęła 12 dni.

W Euroterminalu Sławków kontenery zostały rozładowane i dostarczone do odbiorców docelowych. Zbigniew Tracichleb, prezes PKP LHS nie kryje zadowolenia z udanego testu nowego połączenia. – Dzięki temu rozszerzamy naszą ofertę transportową i logistyczną o kolejne produkty intermodalne. Wpisuje się to w strategię spółki, której celem jest dywersyfikacja przewozów i kierunków transportu – mówi Tracichleb.

Pociąg wyruszył w trasę 24 grudnia. Wyprawiony został przez PKP LHS, Xi’an Free Trade Port Construction and Operation oraz partnerów logistycznych z Kazachstanu, Rosji i Ukrainy. Podmioty te są zainteresowane uruchomieniem regularnych pociągów z Xi’an do Sławkowa.

– O wyborze szerokotorowej linii LHS zdecydowały nasze atuty, takie jak: brak konieczności przeładunku na granicy Unii Europejskiej, możliwość prowadzenia najdłuższych pociągów kontenerowych w Europie o długości do 950 m oraz potencjał Euroterminala Sławków. To  hub logistyczny posiadający duże możliwości dalszej dystrybucji ładunków z Chin oraz ich koncentracji i wysyłki w drogę powrotną. Sławków to również początek trans-kaspijskiej trasy TMTM, co stwarza dogodną możliwość eksportu żywności a tym samym zbalansowania ładunków w kierunku do Chin – tłumaczy Dariusz Sikora, członek zarządu do spraw handlu i eksploatacji w PKP LHS.

Liczące 13 mln mieszkańców Xi’an jest ważnym ośrodkiem gospodarczym z rozwiniętym przemysłem wysokich technologii, maszynowym, elektrotechnicznym i hutniczym. Miasto jest również dawną stolicą Chin, to tam zaczynał się historyczny Jedwabny Szlak.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane