Właściciel statku Rhosus odpowie za wybuch w Bejrucie?

Bejrut po wybuchu w porcie
YouTube

W ramach śledztwa prowadzonego w sprawie potężnej eksplozji w Bejrucie, do której doszło 4 sierpnia 2020 r. libańscy śledczy ścigają właściciela i kapitana rosyjskiego statku Rhosus. W wyniku wybuchu zginęło ponad 200 osób, a tysiące innych zostało rannych. Zniszczonych zostało kilka dzielnic miasta.

Prokuratura z Libanu zwróciła się w październiku 2020 r. do Interpolu o wydanie nakazów aresztowania dwóch osób, które zidentyfikowała jako rosyjskiego kapitana i właściciela statku Rhosus. Jednostka ta przybyła do Bejrutu w 2013 roku z ładunkiem saletry amonowej. Nawóz został zmagazynowany w spichlerzu portowym przez władze libańskie, gdy armator porzucił statek, zaś załoga, łącznie z kapitanem odeszła z pracy z braku wynagrodzenia.

Rhosus płynął z gruzińskiego Batumi na Morzu Czarnym do portu Beira w Mozambiku. Jak podał portal APNews.com, powołując się na byłego kapitana Borisa Prokoszewa, właściciel statku, Igor Greczuszkin, biznesmen z Cypru, miał otrzymać milion dolarów za ten transport.

W ubiegłym tygodniu libańskie media i światowe serwisy, powołując się na libańskie służby bezpieczeństwa, poinformowały, że Interpol wydał tzw. Czerwone Ogłoszenia, w celu zlokalizowania i tymczasowego aresztowania wspomnianych osób. Nazwiska Borisa Prokoszewa oraz Igora Greczuszkina nie pojawiły się jednak na publicznej liście na stronie Interpolu nawet do 18 stycznia 2021 r.

Drobnicowiec Rhosus z powodu stanu technicznego został w porcie w Bejrucie uznany za niezdatny do żeglugi i porzucony przez armatora. Jednostka, której groziło zatonięcie została rozładowana, zaś w 2018 r. zatonęła. Wcześniej libańscy urzędnicy zdecydowali się przechowywać ładunek w portowym terminalu zbożowym. 4 sierpnia 2020 roku nastąpiła w nim ogromna eksplozja.

Wybuch należał do największych niejądrowych eksplozji w historii i zniszczył dużą część bejruckiego nabrzeża zabijając ponad 200 osób.

Jak podaj wspomniany portal, od wybuchu aresztowano już prawie 30 osób . W grudniu 2020 r. prokurator prowadzący dochodzenie w sprawie wybuchu, Fadi Sawwan, wniósł oskarżenia przeciwko premierowi Libanu, premierowi Hassanowi Diabowi i trzem byłym ministrom, zarzucając im zaniedbania prowadzące do śmierci osób, które zginęły w eksplozji.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane