Hamburg będzie dla COSCO głównym hubem w Europie

HHLA

Chińska spółka COSCO Shipping Ports Limited, która specjalizuje się w zarządzaniu terminalami przeładunkowymi, przejmuje 35-proc. udziałów w Terminalu Kontenerowym Tollerort w porcie w Hamburgu. Dzięki tej transakcji linia oceaniczna COSCO będzie traktowała niemiecki port morski jako swój główny hub na naszym kontynencie.

Zarządca portu morskiego w Hamburgu (Hamburger Hafen und Logistik – HHLA) ogłosił pomyślne zakończenie negocjacji z COSCO Shipping Ports Limited (CSPL) w sprawie inwestycji w terminalu Tollerort. Nowy inwestor terminalu jest notowany na giełdzie w Hongkongu i należy do COSCO Shipping Group.

Zarządca portu w Hamburgu liczy, że umowa z CSPL wzmocni relacje z chińskim partnerem, a także zapewni odpowiednią przepustowość terminalu oraz zagwarantuje etaty jego pracownikom. Od tej chwili przewoźnik oceaniczny COSCO będzie traktował Hamburg jako hub pierwszego wyboru w Europie.

– Świat morski stoi obecnie w obliczu intensywnych zmian. Długoterminowe, oparte na zaufaniu relacje z klientami – takie, jakie HHLA ma od 40 lat w handlu z Chinami – są teraz o wiele ważniejsze. Pierwszy chiński statek został wyładowany w Tollerort w 1982 roku. Od tego czasu terminal stał się centrum obsługi żeglugi COSCO Shipping Lines. W tym kontekście HHLA i COSCO w równym stopniu dążą do pomyślnego zabezpieczenia przyszłości terminalu i jeszcze bardziej efektywnego połączenia chińskich łańcuchów logistycznych w Hamburgu – powiedziała Angela Titzrath, prezes HHLA.

Zhang Dayu, dyrektor zarządzający CSPL informuje, że Terminal kontenerowy Tollerort w Hamburgu jest podstawą logistyki COSCO w Europie i ma doskonałe perspektywy rozwoju na przyszłość. – Z niecierpliwością czekamy na współpracę z naszym partnerem HHLA, aby uwolnić istniejący potencjał i dalej rozwijać terminal – dodał Dayu.

W terminalu Tollerort obsługiwane są między innymi dwa serwisy dalekowschodnie, serwis śródziemnomorski i serwis Baltic Feeder firmy COSCO. Niezależnie od objęcia udziałów w obiekcie przez CSPL, terminal kontenerowy będzie nadal otwarty dla wszystkich linii żeglugowych.

Tollerort jest jednym z trzech terminali kontenerowych HHLA w porcie w Hamburgu. Terminal posiada cztery nabrzeża i 14 suwnic kontenerowych. Obsługiwane są tam największe kontenerowce COSCO o pojemności ponad 20 000 TEU. Dzięki pięciu torom kolejowym terminal jest doskonale skomunikowany z całą Europą.

Zamknięcie transakcji jest uzależnione od zgód urzędów ds. konkurencji.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane