Katowice Airport ustanowiło nowy rekord obsługi frachtu

Piotr Adamczyk, Katowice Airport

Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze – spółka zarządzająca Międzynarodowym Portem Lotniczym „Katowice” im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach – podsumowało segment przewozów towarowych za dwanaście miesięcy 2022 roku. Okazuje się, że lotnisko obsłużyło 40 646 ton frachtu, tj. o 8 542 ton więcej (+26,6%) niż w 2021 roku.

Od stycznia do końca grudnia 2022 roku w Katowice Airport obsłużono 40 646 ton frachtu, tj. o 8 542 ton więcej (+26,6%) niż w 2021 roku. Jest to najlepszy roczny rezultat w historii lotniska – po raz pierwszy przekroczono granicę 40 tysięcy ton towarów. Dotychczasowy najlepszy wynik pochodził z 2021 roku – w tym czasie w terminalu cargo obsłużono 32 104 tony frachtu.

W 2022 roku w Katowice Airport odnotowano 4 707 startów i lądowań frachtowców. Pyrzowickie lotnisko jest liderem w gronie trzynastu polskich portów regionalnych w zakresie obsługi komercyjnych przewozów cargo. – Obsługa frachtu lotniczego jest ważną składową działalności pyrzowickiego lotniska. O jej znaczeniu świadczy to, że na przestrzeni ostatnich dwóch lat przewozy frachtu lotniczego wzrosły w Pyrzowicach dwukrotnie – z dwudziestu tysięcy ton w 2020 roku, do ponad czterdziestu tysięcy ton w 2022 roku. Sprawne obsłużenie rosnących wolumenów możliwe było dzięki nowej strefie cargo, wybudowanej ponad sześć lat temukomentuje Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego.

W 2023 roku Pyrzowice spodziewają się ustabilizowania komercyjnego ruchu cargo na poziomie z minionego roku, ze względu na trudną sytuację ekonomiczno-geopolityczną na świecie. – W perspektywie średniookresowej prognozujemy dalszy wzrost, dlatego przygotowujemy się do budowy drugiego terminalu towarowego. W tym roku planujemy zakończyć prace nad projektem budowlanym, a w przyszłym wybrać wykonawcę – dodaje Tomasik.

W 2022 roku pyrzowickie lotnisko pełniło również rolę hubu humanitarnego. Do Katowice Airport przylatywało wsparcie dla mieszkańców Ukrainy, która została zbrojnie zaatakowana przez Rosję. Na pokładach samolotów lądujących w Pyrzowicach znajdowała się m.in. wysokoenergetyczna żywność, koce, materace, łóżka polowe, a w jednym z transportów znalazło się 20 cywilnych ambulansów. Rejsy realizowane były na zlecenie Organizacji Narodów Zjednoczonych, rządów poszczególnych państw m.in. Kazachstanu, Uzbekistanu, czy też Islandii, a także amerykańskiej ewangelickiej organizacji humanitarnej Samaritan’s Purse. W minionym roku samoloty z pomocą humanitarną dla mieszkańców Ukrainy lądowały w Katowice Airport prawie 50 razy.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane