Poczta Polska zamówi cztery sortery paczkowe

Poczta Polska

W sortowniach Poczty Polskiej pracowników coraz częściej zastępują automaty. W I kwartale tego roku oddano do użytku przenośniki przesyłek gabarytowych w Komornikach i Zabrzu. Łączny koszt poniesiony przez spółkę na zakup obu przenośników wyniósł 1,6 mln złotych. W II kwartale ogłoszone będą przetargi na kolejne urządzenia.

Automatyzacja Poczty Polskiej jest jednym z kluczowych działań, zaplanowanych i ujętych w strategii spółki na lata 2021–2023. W celu optymalizacji procesów logistycznych i rozwoju usług na rynku KEP (przesyłek kurierskich, ekspresowych i paczkowych) oraz dostosowania procesów do standardów rynkowych, spółka planuje zainwestować w kolejne sortery paczkowe. Ogłoszenie przetargu na gigantyczne maszyny sortujące tysiące paczek dziennie zaplanowane zostało na 2 kwartał 2021 r.

Planowane przetargi na sortery

– Rozwój logistyki paczek jest niezbędny do realizacji strategicznych celów Poczty Polskiej w obszarze e-Commerce. Planowane w tym roku są zarówno postępowania przetargowe na zakup dużych maszyn sortujących do trzech sortowni, ale także zakup innych urządzeń automatyzujących procesy sortowania różnego typu przesyłek. Pierwsze z tych urządzeń są już oddane do użytku w Komornikach i Zabrzu – mówi Andrzej Bodziony, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.

W styczniu tego roku uruchomiono nowy przenośnik przesyłek gabarytowych w sortowni w Komornikach (pod Poznaniem). To pierwsza z tegorocznych inwestycji Poczty Polskiej. Podajnik ułatwia obsługę przesyłek o niestandardowych rozmiarach, masie, bądź kształcie – które są trudne do opracowania na sorterze tradycyjnym. Nowa maszyna ma za zadanie odciążyć pracowników i zwiększyć efektywność procesu sortowania przesyłek dużych i niestandardowych.

Inwestycja wartości 1,6 mln zł

Drugi, bliźniaczy podajnik został zainstalowany w sortowni zabrzańskiej. Łączny koszt poniesiony przez spółkę na zakup obu przenośników to 1,6 mln zł. Zakupione przenośniki z jednej strony stanowią uzupełnienie parku maszynowego sortowni. Z drugiej zaś strony efektywnie optymalizują pracę sortowni w Komornikach i Zabrzu, gdyż właśnie w nich opracowuje się najwięcej przesyłek gabarytowych. Jeszcze w tym roku planowane są kolejne tego typu inwestycje w innych pocztowych sortowniach.

W drugim kwartale ogłoszony zostanie przetarg na trzy nowoczesne maszyny sortujące, które będą efektywniej obsługiwały paczki we wrocławskiej sortowni (już w 2022 roku), Lublinie i Lisim Ogonie pod Bydgoszczą (uruchomienie w roku 2023). Czwarta nowoczesna maszyna  zostanie zakupiona do nowej sortowni Warszawa 2.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane