Lotnisko Budapeszt stało się regionalnym hubem cargo

Budapest Airport

Pomimo pandemii koronawirusa i dużego spadku przewozów belly cargo, czyli transportu ładunków na pokładach samolotów pasażerskich, Port lotniczy Budapeszt im. Ferenca Liszta obsłużył w 2020 r. prawie dwa razy więcej towarów od lotniska Chopina, a w I kwartale tego roku odnotował swój historyczny rekord przeładunków.

W I kwartale 2021 r. W Porcie lotniczym Budapeszt im. Ferenca Liszta przeładowano 39 529 ton ładunków, co oznacza wzrost o 19,3% w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Jest to także historyczny rekord portu. Najwięcej ładunków zostało przeładowanych w marcu (14 904 ton). Dzięki tak korzystnym wynikom I kwartału, zarząd portu spodziewa się przeładować w w całym 2021 r. 150 000 ton.

W związku z rosnącymi przeładunkami lotniczego cargo Port im Liszta rozpoczął analizę możliwości rozbudowy infrastruktury oraz rozwoju BUD Cargo City czyli kompleksu magazynowego, z którego mogą korzystać inwestorzy. József Kossuth szef biznesu towarowego lotniska uważa, że świetne wyniki w I kwartale udało się osiągnąć właśnie dzięki BUD Cargo City. Inwestycja ta kosztowała 50 mln euro, ale zaowocowała dynamicznym wzrostem przewozów cargo, belly cargo oraz przewozów realizowanych ciężarówkami.

Port lotniczy przyznaje, że w najgorszej kondycji są przewozy belly cargo, czyli transport ładunków samolotami pasażerskimi. Załamanie tego typu transportów nastąpiło z powodu pandemii w 2020 r. i trwa nadal, pomimo rekordu przewożonego wolumenu.

Ładunki, które trafiają na lotnisko w Budapeszcie, nie są adresowane do węgierskich odbiorców, ale trafiają dalej, do podmiotów w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, co oznacza, że port im. Liszta stał się bramą dla lotniczego cargo dla całego regionu. Władze lotniska spodziewają się, że transport lotniczy będzie nadal się rozwijał, na co wpływają trudności odnotowywane w przewozach morskich, w tym konsekwencje zakorkowania Kanału Sueskiego przez statek Ever Given.

W 2020 roku węgierskie lotnisko obsłużyło 134 459 ton ładunków. Dla porównania lotnisko im. Chopina w okresie od stycznia do grudnia 2020 r. obsłużyło 74 983 tony, co oznaczało spadek o 23,3% względem 2019 roku.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane