Porty Szczecin i Świnoujście z prognozą 30 mln ton

ZMPSiŚ

Ponad 19 mln ton towarów obsłużyły porty w Szczecinie i Świnoujściu w okresie od stycznia do lipca tego roku. Towarów było więcej o ponad 1,4 mln ton niż rok temu. Statystyki przeładunków mają poprawić się w drugiej połowie roku – są już pierwsze symptomy wzrostu.

Liderami wzrostów w pierwszych siedmiu miesiącach roku są towary z kategorii inne masowe – na plusie o 14,5 proc., zboże – wzrost o 7,7 proc., oraz ropa i węgiel (plus 5,8 proc.).

Bilans ujemny po siedmiu miesiącach odnotowały ładunki: ruda, kontenery oraz drobnica.

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście informuje, że w okresie styczeń – lipiec utrzymany został trend wzrostowy – o wartości jednego procenta. Według prognoz, w dalszej części roku dynamika wzrostu będzie większa. Widać to po wynikach z lipca: zboże odnotowało blisko 64-proc. wzrost, przeładunki węgla były o 53 proc. wyższe, a kontenerów wyższe o prawie 17 proc.

W 2018 r. w zespole Szczecin-Świnoujście ładunki drobnicowe stanowiły 47 proc., masowe stałe 39 proc., zaś masowe płynne 14 proc. przeładowanych towarów. Ubiegły rok zespół portów zakończył rekordowym wynikiem 29 mln ton obsłużonych towarów. Oznacza to wzrost o 12,5 procent wobec roku 2017.

Tendencja wzrostowa powinna się utrzymać – na koniec roku wartość przeładowanych towarów ma wynieść ok. 30 mln ton.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane