Rynek magazynowy gwałtownie wyhamował

Regał magazynowy oraz wózek widłowy
Petrebels. Unsplash

Słabnie popyt na powierzchnie magazynowe, co przekłada się na niższą aktywność deweloperów. W I połowie 2023 r. do użytku oddano łącznie 2,6 mln mkw. powierzchni magazynowej, przy czym za tak okazały wolumen odpowiada głównie I kwartał. W II kwartale zrealizowano niespełna 700 tys. mkw. powierzchni. To poziom najniższy od dwóch lat.

O tym, że słabnie popyt na powierzchnie magazynowe informowała w sierpniu 2023 r. firma Newmark Polska. Aktualnie to potwierdza inny doradca na rynku nieruchomości – firma Knight Frank. Pierwsza połowa 2023 roku, w szczególności II kwartał przyniosły znaczące zmiany zarówno w aktywności deweloperów, jak i najemców. Nowa podaż dostarczona na rynek w I połowie roku utrzymała się na wysokim poziomie. Do użytku oddano łącznie 2,6 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, przy czym za tak okazały wolumen odpowiada głównie I kw. 2023 r. W II kwartale zrealizowano niespełna 700 tys. mkw. powierzchni, co jest poziomem niespotykanym od dwóch lat.

Podaż o połowę niższa niż przed rokiem

W II kw. 2023 r. w Polsce rozpoczęto budowy magazynów o łącznym wolumenie 670 tys. mkw., to o blisko 200 tys. mkw. mniej niż w poprzednim kwartale. Najwięcej podaży w budowie odnotowano w warszawskiej Strefie II (390 tys. mkw.), a największymi projektami w fazie budowy były Hillwood Łódź II (97 tys. mkw.), kolejna hala magazynowa w parku Panattoni Park Wrocław Logistics South HUB (90 tys. mkw.), oraz CTPark Gdańsk Port (82 tys. mkw.).

Na koniec pierwszej połowy 2023 roku podaż w budowie szacowana była na 2,1 mln mkw., co oznacza, że wolumen ten był o ponad połowę niższy niż przed rokiem, jednak na porównywalnym poziomie do wyników notowanych przed pandemią. Obniżony popyt ze strony najemców bezpośrednio przekłada się na niższą aktywność deweloperów. W obecnych czasach budowanie spekulacyjne jest bardzo niepewne, ponieważ firmy cały czas mierzą się ze skutkami wysokiej inflacji i stóp procentowych – tłumaczy Szymon Sobiecki, konsultant w dziale Research w firmie Knight Frank.

Pesymistyczne prognozy dotyczące sprzedaży detalicznej przyczyniają się do spadków po stronie produkcji przemysłowej. Spadek wskaźnika PMI, który ocenia koniunkturę w sektorze przemysłu również to potwierdza. Wskaźnik ten w Polsce w sierpniu wyniósł 43,1 punktu wobec 47,5 punktu w styczniu. Nakładają się na to również wysokie koszty budowy i finansowania nowych inwestycji – ocenia Sobiecki.

Spadek powierzchni wynajętej o 40 proc.

Znacząca zmiana trendu była również wyraźnie widoczna po stronie popytu. W pierwszej połowie 2023 roku wynajęto 2,24 mln mkw. tj. ponad 40 proc. powierzchni logistycznej mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Z kolei wolumen powierzchni wynajętej tylko w II kw. 2023 roku był najniższym kwartalnym wynikiem od 4 lat. Nowe umowy stanowiły połowę całkowitego wolumenu wynajętej powierzchni magazynowej, renegocjacje obejmowały 40 proc. udziałów, natomiast ekspansje pozostałe 10 proc..

Słabe wyniki popytu odnotowane w pierwszej połowie 2023 r. doprowadziły do wzrostu wskaźnika pustostanów, który na koniec czerwca 2023 r. wyniósł 6,5 proc., co oznacza wzrost o 2,4 pp. w ciągu minionych 6 miesięcy. Znacząca część powierzchni realizowanej spekulacyjnie, która została oddana do użytku w II kw. 2023, nie została skomercjalizowana w momencie oddania do użytkowania, co również wpłynęło na wzrost wskaźnika.

Najemcy podchodzą obecnie do nowych projektów z dużo większym dystansem. Rozwój przedsiębiorstw planowany jest w oparciu o stabilne wzrosty, z maksymalnym ograniczeniem ryzyka. Dlatego, ze względu na wysokie stawki czynszów decyzje o ekspansji lub relokacjach na większe powierzchnie są niejednokrotnie wstrzymywane i ustępują miejsca renegocjacjom warunków najmu w obecnie zajmowanych lokalizacjach. Deweloperzy wykazują się dużą elastycznością podczas negocjacji, ponieważ cenniejsze jest dla nich utrzymanie najemcy w budynku niż utrata go i konieczność czekania na „lepsze czasy” – informuje Przemysław Jankowski, dyrektor w dziale Wynajmu Powierzchni Magazynowych i Przemysłowych w Knight Frank.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane