Przyspieszyła rejestracja ciężarówek i aut osobowych

Pixabay

Pierwszy miesiąc 2023 roku przyniósł wzrost rejestracji we wszystkich kategoriach samochodów. Liczba zarejestrowanych aut osobowych wzrosła wobec stycznia 2022 r. o 21 proc., a samochodów 3,5 t – 6 t wzrosła aż o 112,3 proc. Największa jest dynamika sprzedaż y i rejestracji e-furgonetek, która wynosi 300 procent.

W styczniu 2023 r. zarejestrowano w Polsce 35046 samochodów osobowych, czyli o 21 proc. więcej niż rok wcześniej. W kategorii aut do 3,5 tony zarejestrowanych zostało w styczniu 5170 sztuk, czyli o 14,9 proc. więcej niż w tym samym miesiącu w roku 2022.

Przybyło także zarejestrowanych samochodów w kategorii 3,5 t. – 16 t. Ich liczba wyniosła 259 i była o 112,3 proc. większa niż rok temu. W przypadku najcięższych ciężarówek także nastąpił wzrost, choć niewielki: zarejestrowano 2223 pojazdy, czyli o 4,4 proc. więcej niż w styczniu 2022 r.

Paweł Tuzinek, prezes Związku Dealerów Samochodów jest zadowolony z faktu, że branża wkracza w nowy rok z wynikami zdecydowanie lepszymi. – Bardzo wyraźny wzrost w sprzedaży samochodów osobowych wynika z kilku czynników. Przede wszystkim w odbiciu pomogła zmiana sytuacji ogólnorynkowej, dzięki czemu powoli wychodzimy z kryzysu niedoboru półprzewodników, braku metali. Równie istotnym było pojawienie się pierwszych po długiej przerwie tzw. wyprzedaży rocznika. W roku ubiegłym nie było oczywiście mowy o takiej akcji promocyjnej – mówi Tuzinek.

Wyniki ze stycznia pozytywnie odebrali też członkowie Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego. – Rynek kontynuuje ubiegłoroczne wzrosty sprzedaży samochodów z napędami alternatywnymi – w Polsce zarejestrowano 1077 samochodów elektrycznych, co przekłada się na ponad 110% wzrost w porównaniu z analogicznym okresem w 2022 roku. Większa sprzedaż dotoczyła również samochodów hybrydowych, których zarejestrowano blisko 13,5 tys. – o ponad 46% więcej – mówi Jakub Faryś, prezes PZPM.

– Dużym optymizmem napawa 336 proc. wzrost w segmencie elektrycznych samochodów dostawczych, których zarejestrowano 240 sztuk oraz wyraźna- 300-proc. dynamika wzrostu rejestracji elektrycznych ciężarówek, co jest sygnałem, że i ten segment będzie się sukcesywnie rozwijał – dodaje Faryś.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane