Chiński import niespodziewanie wyhamował

Nilantha Ilangamuwa, Unsplash

W marcu 2022 r. do Państwa Środka dotarło o 0,1 proc. mniej ładunków niż w marcu 2021 r. Tymczasem analitycy spodziewali się, że chiński import wzrośnie o 8 proc. Przyczyną spadku importu był mniejszy popyt wewnętrzny spowodowany rozwojem pandemii koronawirusa. Odwrotna tendencja wystąpiła zaś w chińskim eksporcie, którego wzrost przebił prognozy.

O niespodziewanej tendencji w obrotach handlowych Państwa Środka poinformował Reuters. W marcu import spadł o 0,1 proc., chociaż w styczniu i w lutym wzrósł on o 15,5 proc. Analitycy, którzy wzięli udział w ankiecie Reutersa, spodziewali się spadku importu wobec poprzednich miesięcy, ale nie aż tak dużego. Ich prognozy mówiły o 8-proc. wzroście chińskiego importu w stosunku do marca 2021 r.

Zaskoczeniem dla ekonomistów był także chiński eksport w marcu 2022 r., ponieważ wzrósł aż o 14,7 proc., kiedy analitycy spodziewali się wzrostu o 13 proc. Znaczący wzrost sprzedaży chińskich towarów za granicę był jednak nieco niższy od wzrostu eksportu w okresie styczeń-luty.

Cytowany przez agencję Wang Jun, główny ekonomista Zhongyuan Bank, wyjaśnił, że spadek wolumenu handlu zagranicznego odzwierciedla zmniejszający się popyt krajowy. W kwietniu również należy spodziewać się spadku obrotów handlowych, ponieważ przez Chiny przechodzi kolejna fala zakażeń wirusem SARS-CoV-2, co nie tylko ogranicza konsumpcję, ale też wpływa na spowolnienie odpraw celnych towarów.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane