Pierwszy pociąg z Szanghaju wyruszył do Hamburga

China Railway

Chińskie media informują, że 28 września wyjechał w trasę pierwszy pociąg z Szanghaju do Hamburga. Skład zabrał 50 kontenerów, w których do Europy transportowane są panele słoneczne, części do samochodów oraz meble.

Pociąg o nazwie „Szanghaj” przekroczy granicę z Kazachstanem w miejscowości Alaszanku. Jego europejska cześć trasy będzie prowadziła przez Polskę do Hamburga. Skład wyruszy w powrotną drogę w połowie października. Zabierze do Chin produkty, które europejskie firmy zamierzają przedstawić podczas czwartej edycji China International Import Expo.

Kolej tańsza od transportu morskiego

Pociąg uruchomiony został przez chińskie przedsiębiorstwo China Customs, które zamierza rozpocząć regularne kursy z Szanghaju do Europy. Firma podkreśla, że Nowy Jedwabny Szlak jest teraz realną alternatywą dla transportu morskiego. W związku z rekordowo wysokimi stawkami frachtu, przewozy kontenerów transportem kolejowym stały się o 30 proc. tańsze od przewozów statkami kontenerowymi

Nowy Jedwabny Szlak zyskuje na kryzysie

Transport kolejowy z Chin do Unii Europejskiej to zaledwie 2,8% przewozów towarowych pod względem masy i 4,4% wartości dóbr. Niewiele lepiej jest w kierunku przeciwnym, jednak w obliczu gigantycznych problemów na morzu, kolej mocno zyskuje, choć miała rosnąć i bez tego.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane