Samskip uruchomił połączenie między Polską i Skandynawią

Samskip

Armator Samskip wprowadza cotygodniowe połączenie kontenerowe między Gdańskiem a portami Danii i Norwegii. Obsługą ładunków zajmie się Port Gdański Eksploatacja. Przeładunki dokonywane są na Nabrzeżu Szczecińskim w Porcie Gdańsk.

W kontenerach Samskipu do Gdańska transportowane będą mrożone ryby. W eksporcie statek będzie zabierał materiały budowlane i dobra konsumpcyjne. Serwis przystosowany jest też do obsługi ładunków ponadgabarytowych na specjalistycznych kontenerach.

– Ożywienie wewnętrznej części Portu Gdańsk jest jednym z naszych priorytetów. Właśnie dlatego przebudowujemy nabrzeża wzdłuż Martwej Wisły i pogłębiamy kanał portowy. To szczególnie wrażliwe miejsce portu – o określonych możliwościach ze względu na głębokość i szerokość. Cieszy nas, że współpraca PGE z Samskipem ma w tym ożywianiu znaczący udział. Pokazuje, że kontenery można przeładowywać nie tylko w głębokowodnej części portu – mówi Marcin Osowski, wiceprezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk ds. infrastruktury.

Do Nabrzeża Szczecińskiego zawijać będą na zmianę dwie jednostki firmy Samskip – w każdy piątek w porcie pojawi się jeden statek. – Wybór miejsca zawijania kontenerowca nie jest przypadkowy. Transport oferowany przez Samskip będzie konkurował z autami. Jako główny operator przeładunkowy w Porcie Wewnętrznym możemy kształtować procesy logistyczne. Wierzymy, że zarówno dla Portu Gdańsk, dla firmy Samskip, jak i dla PGE będzie to początek owocnej i długofalowej współpracy – informuje Radosław Stojek, prezes PGE.

Serwis jest realizowany do Oslo, Aarhus, Tananger, Bergen i Alesund, gdzie Samskip posiada hub chłodniczy. Port w Aarhus w Danii jest miejscem przeładunku towarów na serwis kontenerowy do Rejkjawiku. Kolejnym przystankiem na trasie ze Skandynawii do Polski będzie Hamburg, z którego kontenerowiec wpłynie na Bałtyk kanałem Kilońskim.

– Jesteśmy zadowoleni mogąc zaoferować klientom pierwszy produkt multimodalny z Bałtyku do Norwegii o tym zasięgu. Norwegia jest bardzo rozległym krajem, gdzie koszt transportu jest często wysoki. Serwis morski z Gdańska, w ramach którego Samskip realizuje dostawy od drzwi do drzwi, jest alternatywą dla transportu drogowego ze względu na czas transportu, korzystną strukturę kosztową i mniejszą szkodliwość dla środowiska. Liczymy, że serwis pomoże w dalszej ekspansji polskich eksporterów w Norwegii – podsumowuje Filip Chajęcki, dyrektor zarządzający Samskip w Polsce.
Firma Samskip wywodzi się z Islandii, natomiast główna siedziba jest zlokalizowana w Rotterdamie. Władze spółki już wcześniej zauważyły możliwości, jakie niesie współpraca z Portem Gdańsk. Konsekwencją tego było otworzenie biura handlowego w Gdańsku w 2017 roku.

Firma realizuje transporty z Polski na liniach handlowych do Islandii, Wysp Owczych, Norwegii, Danii i innych krajów Europejskich.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane