Surowsze kary w niemieckim kodeksie drogowym

Ciężarówki jadące autostradą
Sauerlaender, Pixabay

Od 28 kwietnia w Niemczech obowiązuje nowelizacja Kodeksu drogowego (StVO), której celem jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Zmianie uległa również wysokość kar pieniężnych nakładanych za wykroczenia drogowe.

Najważniejsze zmiany wskazuje kancelaria transportowa ITD-PIP:

1. Zmiana ograniczenia prędkości – w przypadku przekroczenia prędkości o 21 km/h na terenie miasta, kierowca otrzyma zakaz prowadzenia pojazdu przez okres 1 miesiąca. Taka sama kara będzie nakładana na kierowcę, który przekroczy prędkość prowadzenia pojazdu o 26 km/h poza terenem zabudowanym.

2. W przypadku parkowania na chodniku lub tzw. drugim rzędzie, na kierowcę zostanie założona kara pieniężna 55 euro.

3. Jazda pasem awaryjnym za pojazdem uprzywilejowanym zostanie ukarana karą pieniężną w wysokości pomiędzy 240 euro a 320 euro, 2 punktami karnymi i miesięcznym zakazem prowadzenia pojazdu.

4. Blokowanie pasa awaryjnego i uniemożliwienie przejazdu pojazdu uprzywilejowanego zagrożone jest karą w wysokości pomiędzy 200 euro a 300 euro, 2 punktami karnymi i miesięcznym zakazem prowadzenia pojazdu.

5. Powodowanie niepotrzebnego hałasu lub emisji spalin będzie zagrożone karą pieniężną w wysokości 80 euro (np. rozgrzewanie samochodu zimą).

6. Nieuprawniony wjazd do strefy ekologicznej będzie karany w wysokości 100 euro.

7. W przypadku nieutworzenia korytarza życia, na kierowcę będzie nakładana kara pieniężna w wysokości 240 euro oraz jednomiesięczny zakaz jazdy.

 8. Kierowcy podczas wyprzedzania pojazdów dwukołowych zobowiązani są zachować odległość 1,5 m w mieście oraz 2 m poza obszarem zabudowanym.

9. Kierowcy pojazdów powyżej 3,5 t w trakcie skrętu zobowiązani są zmniejszyć prędkość do 7-11 km/h. W przypadku przekroczenia prędkości, kierowca naraża się na karę w wysokości 70 euro.

10. Kierowcy zostali objęci zakazem posiadania aplikacji, która informuje o radarach. Jeżeli w trakcie kontroli okaże się, że kierowca posiada taką aplikację to zostanie na niego nałożona kara pieniężna w wysokości 75 euro.

W nowym kodeksie zdrożały także kary za przekraczanie prędkości. Jeśli w mieście pojedziemy o 10 km/h za dużo, zapłacimy 30 euro. Jeśli przekroczymy prędkość o 11-15 km/h mandat wyniesie 50 euro. Przy prędkościach wyższych o 16-20 km/h kara będzie wyższa o następne 20 euro. Najwyższy mandat (680 euro) jest wypisywany za jazdę powyżej 70 km/h.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane