W Rosji zalega 150 tys. chińskich kontenerów

Kontenery ustawione jeden na drugim.
Pixabay

Po przeorientowaniu rosyjskiego handlu zagranicznego i dużym zwiększeniu wymiany z Chinami, do Rosji trafia wraz z chińskimi towarami wiele kontenerów, które pozostają w tym kraju i zalegają głównie w okolicach Moskwy. Nadpodaż pustych kontenerów 40-stopowych sprawiała, że ich cena spadła do 580 dolarów za sztukę.

Z powodu sankcji nałożonych przez państwa zachodnie Rosja wzmocniła swoją wymianę handlową z Chinami, lecz jest to głównie import chińskich produktów. Znacząco zwiększony wolumen towarów dociera do Rosji w kontenerach, które nie wracają do z Państwa Środka.

– Widzimy znaczący wzrost przepływu ładunków z Chin do Rosji, ale bardzo niewielki jest przepływ towarów z Rosji do Chin. Kontenerów w Rosji przybywa, co oznacza, że ceny kontenerów używanych stały się w Rosji bardzo niskie. Kontener 40-stopowy można kupić w Moskwie za mniej niż 1000 dolarów, podczas gdy w innych częściach świata cena jest co najmniej dwukrotnie wyższa. Brak równowagi pomiędzy popytem i podażą kontenerów ma destrukcyjny wpływ na branżowy rynek – powiedział Christian Roeloffs, dyrektor generalny spółki Container xChange, która analizujemy globalny rynek kontenerów.

Z raportu Container xChange wynika, że w lutym 2022 r., czyli przed inwazją Rosji na Ukrainę, średnia cena 40-stopowego kontenera wynosiła w Moskwie 4175 dolarów, a we wrześniu 2023 r. wynosi 580 dolarów. Podobnie jest z kontenerami 20-stopowymi. W 2022 r. średnia cena wynosiła 1961 dolarów, a obecnie kształtuje się na poziomie 675 dolarów.

Obecnie w Rosji znajduje się około 150 tys. niepotrzebnych kontenerów i trwają poszukiwania sposobów na ich zwrot do Chin. Właściciele kontenerów z Państwa Środka woleliby jednak sprzedać kontenery w Rosji, ponieważ nie opłaca się wysyłać pustych w drogę powrotną. Szansę na szybki powrót mają jedynie kontenery dobrze zachowane, ponieważ można za nie dostać 1500 dolarów.

Chiny eksportują do Rosji głównie: maszyny, farmaceutyki, części samochodowe, towary konsumpcyjne, smartfony, samochody i sprzęt rolniczy.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane