Zakończyła się budowa centrum logistycznego FREJA w szczecińskiej dzielnicy Płonia na terenie dawnej giełdy samochodowej. Polski oddział skandynawskiego przewoźnika przeniósł się do nowej siedziby pod koniec czerwca, ale oficjalne otwarcie obiektu zaplanowano na jesień.
Centrum logistyczne zajmuje powierzchnię 8 ha. Wybudowane hale magazynowe mają łączną powierzchnię ponad 10 tys. mkw. dla składowania palet. Powstało też biuro o powierzchni blisko 1 tys. mkw. oraz parking na 250 naczep.
Oprócz składowania towarów i obsługi logistycznej, dostępne są także pomieszczenia przeznaczone na odpoczynek dla kierowców.
W centrum logistycznym FREJA będzie świadczyła m.in. usługi przeładunku, pakowania, etykietowania i przechowywanie towarów. W obiekcie wdrożono system WMS (magazynowy system informatyczny). Dzięki nowemu obiektowi i połączeniu usług magazynowych oraz transportowych, FREJA będzie w stanie świadczyć kompleksowe usługi logistyczne.
– Inwestycja jest efektem rozwoju branży logistycznej w Polsce oraz samym Szczecinie. Strategiczna lokalizacja na skrzyżowaniu szlaków wszystkich rodzajów transportu, a także łatwy dostęp do rynków zbytu i zaopatrzenia w Europie i na świecie, czynią ze Szczecina miejsce dogodne do ulokowania biznesu z branży logistycznej – informuje Tomasz Cegielski, dyrektor zarządzający FREJA Transport & Logistics.
Stworzenie nowego centrum logistycznego wiąże się ze zwiększeniem zatrudnienia w Polsce. FREJA przewiduje ok. 100 nowych miejsc pracy.
W planach inwestycyjnych spółki jest też zakup nowego taboru – 100 ciągników siodłowych, z czego 50 pojazdów ma trafić do firmy jeszcze w tym roku.
FREJA to największa prywatna firma logistyczna w Skandynawii. Jej główna siedziba zlokalizowana jest w Danii, w miejscowości Skive. Firma posiada także oddziały w Finlandii, Norwegii, Szwecji, Chinach i Polsce. W naszym kraju, oprócz centrum logistycznego w Szczecinie, FREJA ma biura w Łodzi, Błoniu, Gdyni i Tczewie.
W styczniu 2018 r. FREJA przejęła duńską firmę Transcargo wraz z jej oddziałami w pozostałych polskich miastach i taborem ok. 400 naczep. Informowaliśmy o tym wydarzeniu oraz o planach rozwoju FREJA w ubiegłym roku. W styczniu 2020 r. Transcargo zmieniło nazwę na FREJA Transport & Logistic. Dzięki przejęciu Transcargo, FREJA zwiększyła swój tabor do 2 700 naczep i umocniła swoją pozycję na rynku przewozowym pomiędzy Danią, krajami bałtyckimi, Europą Środkową i Grecją.