Spółka Carlsberg Polska wprowadziła obowiązkowe kontrole na wjeździe i wyjeździe z każdego browaru. Kontrole obowiązują nie tylko pracowników ale i wszystkich kierowców samochodów dostawczych, kontrahentów, usługodawców, a także gości. Firma zachęca do podobnych działań innych pracodawców, aby wspólnie zadbać o bezpieczeństwo na drogach.
Zmiany w Kodeksie Pracy umożliwiły pracodawcom prewencyjną kontrolę trzeźwości. Kontroli mogą być poddani nie tylko pracownicy zatrudnieni na umowie o pracę w danej firmie, ale też osoby świadczące pracę na podstawie umowy zlecenia czy też własnej działalności gospodarczej.
– Kontrole trzeźwości dają nam pewność, że każdy kierowca wyjeżdżający z naszych browarów na polskie drogi z załadunkiem czy bez jest trzeźwy, i każdy kierowca który wjeżdża na teren browaru, gdzie poruszają się nasi pracownicy czy wózki widłowe również jest w 100% trzeźwy – komentuje Marcin Będlin, dyrektor ds. logistyki magazynowej i BHP w Carlsberg Polska.
Carlsberg Polska rozpoczął kontrolę wszystkich kierowców wjeżdżających na teren browarów w tym kierowców po i z załadunkiem. — Przez 3 miesiące akcji przeprowadziliśmy ponad 34 tys. kontroli! Niestety aż 16 badań alkomatem wykazało pozytywny wynik, co oznaczało, że kierowcy poruszający się po polskich drogach byli pod wpływem alkoholu. W każdym z takich przypadków natychmiast powiadomiliśmy odpowiednie służby oraz pracodawcę danego kierowcy – komentuje Dariusz Krasoń, menadżer ds. transportu i dystrybucji. – Współpracujemy w różnymi przewoźnikami, którzy nie są naszymi pracownikami. Zmiany w Kodeksie Pracy i nasze regulacje wewnętrzne pozwoliły nam kontrolować wszystkie osoby wjeżdżające na teren browaru bez względy na to dla kogo pracują. Potraktowaliśmy to jako szansę na zwiększenie bezpieczeństwa naszych miejsc pracy jak i bezpieczeństwa na polskich drogach – dodaje.
Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w okresie styczeń – wrzesień 2023 policja ujawniła ponad 36 tys. przypadków kierowania pojazdem mechanicznym w nietrzeźwości.
Carlsberg Polska od kilku lat w całej swojej flocie samochodowej ma zainstalowane AlkoStopy. Są to urządzenia, które sprawdzają trzeźwość kierowców przed uruchomieniem silnika. Jeśli wynik badania pokaże nawet śladowe ilości alkoholu w wydychanym powietrzu, zapłon auta zostaje automatycznie odłączony.
– W Carlsberg Polska mówimy stanowcze „stop” nietrzeźwym kierowcom. Pierwsze miesiące kontroli kierowców pokazały, że mamy realny wpływ na poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Dlatego bardzo zachęcamy innych przedsiębiorców i pracodawców podobnych działań. Zwłaszcza operatorów magazynów i firm produkcyjnych. – komentuje Teresa Aldea, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju.
100% Kontrole trzeźwości są działaniem uzupełniającym działania Carlsberg Polska w obszarze „ZERO nieodpowiedzialnej konsumpcji alkoholu”. Firma od 7 lat realizuje m.in. społeczno-edukacyjny program „Trzeźwo myślę”, który tłumaczy czym jest i jak rozumieć odpowiedzialną konsumpcję napojów alkoholowych, a także kto absolutnie nie może spożywać alkoholu: kierowcy, kobiety w ciąży i nieletni.
Image by Freepik