IKEA przeprowadzi w Polsce pilotaż e-ciężarówek

Volvo Trucks

IKEA wprowadzi ciężkie elektryczne samochody ciężarowe do obsługi wewnętrznych przepływów transportowych między jej fabrykami w Zbąszynku i Babimoście. Za transport ładunków na 14-km trasie będzie odpowiedzialna Grupa Raben. Samochody dostarczy Volvo. Wszystkie trzy podmioty podpisały umowę o współpracy.

Do floty Grupy Raben dołączą e-ciężarówki Volvo FM Electric. Będą kursowały w ramach pilotażu, wożąc towary między zakładami IKEA Industry. Dla szwedzkiej sieci sklepów z artykułami do wyposażenia wnętrz, wdrożenie elektrycznych pojazdów może stać się sposobem osiągnięcia jej strategicznego celu klimatycznego, jakim jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych podczas transportu produktów o 70 proc. na przesyłkę. IKEA jest dużym odbiorcą usług transportowych, realizującym ponad dwa miliony przesyłek rocznie, na całym świecie.

Podczas pilotażu pojazdy będą ładowane w zakładach produkcyjnych IKEA Industry za pomocą odnawialnej energii elektrycznej z zewnętrznego źródła. Pierwszy elektryczny samochód ciężarowy rozpocznie pracę jesienią 2022 r., a plan zakłada rozbudowę floty w oparciu o wnioski z pilotażu.

– Z przyjemnością ogłaszamy tę współpracę, która ma na celu przyspieszenie naszego przejścia na bardziej zrównoważony transport drogowy. Ten projekt umożliwia nam zbadanie i poznanie wyzwań i możliwości we wdrażaniu operacji transportu elektrycznego na duża skalę i jego współzależności w większej sieci transportowej – mówi Małgorzata Dobies-Turulska, dyrektor zarządzający IKEA Industry Zbąszynek.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane