Jak otwarta bankowość wspiera rynek logistyczny?

MayoFI, Pixabay

Unijna dyrektywa PSD2, która weszła w życie w 2019 roku, ustanowiła nowy standard na rynku finansowym, znany powszechnie jako otwarta bankowość. Choć do tej pory z jej zalet korzystały przede wszystkim banki, otwiera ona całkiem nowe możliwości również firmom z innych sektorów, w tym z rynku magazynowego czy branży TSL.

Jak wynika z raportu JLL, pomimo wyjątkowej sytuacji gospodarczej, rynek magazynowy w Polsce odnotował w 2020 roku rekordowy wynik. Całkowity popyt wyniósł 4,8 miliona mkw., z czego ponad 71% stanowiły nowe umowy i ekspansje. Równocześnie, przyspiesza rozwój branży TSL, napędzany przez gwałtowny wzrost e-commerce. Jak wskazuje raport „E-commerce w Polsce” przygotowany przez Gemius i Izbę Gospodarki Elektronicznej, już 73 procent internautów robi zakupy w sieci. To wzrost o 11 punktów procentowych w porównaniu z poprzednim rokiem. Rodzi to całkiem nowe wyzwania, związane m.in. z weryfikacją podwykonawców i realizacją terminowych płatności, zarówno dla zarządców powierzchni magazynowych, jak i planistów transportu. Cyfryzacja przestaje więc być udogodnieniem, a staje koniecznością.

Usługi AIS i PIS

W Polsce jednym z pionierów nowych technologii jest sektor bankowy. Dzięki temu możliwe było wdrożenie unijnej dyrektywy PSD2 i związany z nią rozwój otwartej bankowości. Jak tłumaczy Jerzy Niemojewski, CTO w Savangard, firmie specjalizującej się w dostarczaniu usług IT, otwarta bankowość opiera się na założeniu, że podmioty trzecie – za zgodą klienta – mogą uzyskać dostęp do jego rachunku bankowego. Dostęp ten jest ściśle regulowany przepisami, a zaciągnięte dane mogą być wykorzystywane tylko w określonych celach. Dyrektywa PSD2 wprowadziła dwa podstawowe rodzaje usług wykorzystujących otwartą bankowość: AIS (ang. Account Information Service) oraz PIS (ang. Payment Initiation Service). Usługa AIS zapewnia dostęp do informacji o rachunku klienta. Zgodnie z PSD2 podmiot trzeci świadczący usługę AIS może, za zgodą klienta, uzyskać wgląd do jego danych znajdujących się w posiadaniu banku. Usługa PIS dotyczy natomiast inicjowania płatności. W jej ramach podmiot trzeci, również za odpowiednią zgodą, może zlecić transakcję płatniczą w banku danego klienta z jego rachunku.

Otwarta bankowość dla logistyki

Jak te rozwiązania mogą wesprzeć branżę logistyczną? Zarówno AIS, jak i PIS pomagają w optymalizacji działań związanych z weryfikacją kontrahentów i płatnościami. W przypadku pierwszej usługi, dzięki dostępowi do rachunku danego podwykonawcy, można w łatwy sposób zweryfikować jego wiarygodność finansową np. czy najemca hali magazynowej jest wypłacalny. Podobnej weryfikacji można poddać przykładowo rachunek kierowcy, kuriera lub franczyzobiorcy, by ocenić, czy jest on wiarygodnym partnerem biznesowym – dodatkowo wszystko to można zrobić zdalnie, co w obecnej sytuacji pandemicznej jest dodatkowym atutem.

Usługa PIS wspiera natomiast przedsiębiorców w płatnościach, w szczególności powtarzalnych. Jeśli cyklicznie rozliczamy się z partnerem handlowym, np. w ramach centrum logistycznego, zamiast każdorazowo zlecać ręcznie przelew bankowy, możemy wykorzystać usługę PIS. Zapewni ona prostą automatyzację i terminowość płatności, jednocześnie zmniejszając potencjalne koszty windykacji i ściągania należności po stronie partnera. W drugą stronę – wystawiając faktury kontrahentom można je „wzbogacić” o linki umożliwiające łatwe i wygodne wykonanie płatności przez klienta.

Jak to wygląda w praktyce?

Dzięki unijnej dyrektywie PSD2, potencjał AIS i PIS mogą wykorzystać już nie tylko banki, ale także firmy. Jak to zrobić? Kluczem do sukcesu dla przedsiębiorstw chcących skorzystać z usług AIS i PIS są wydajne agregatory API. Pozwalają one w kilka sekund zintegrować się i przetworzyć dane pochodzące z różnych banków przy wykonaniu tylko jednej interakcji. Dzięki korzystaniu z takich rozwiązań, jak np. Whizzapi, firmy logistyczne, za zgodą partnera, mogą korzystać z informacji o jego rachunku, ułatwiając mu w ten sposób proces weryfikacji czy płatności, bezpośrednio w aplikacji dostawcy.

– Stawianie na innowacje jest dzisiaj konieczne w każdej branży. Otwarta bankowość daje firmom logistycznym wiele nowych możliwości, które nie tylko ułatwiają rozliczenia pomiędzy firmami, ale także upraszczają wiele procedur. To dodatkowy komfort dla partnerów biznesowych, którzy w uwierzytelniony i bezpieczny sposób udostępniają dane rachunku, a dla danej firmy szansa na zbudowanie dodatkowej przewagi konkurencyjnej i optymalizację kosztów obsługi – podsumowuje Jerzy Niemojewski.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane