Rusza rozbudowa fabryki ciężarówek MAN w Niepołomicach

MAN Polska

Niemiecki koncern chce wydać 95 mln euro (450 mln zł) na zwiększenie mocy produkcyjnych fabryki samochodów ciężarowych w Niepołomicach. Rozpoczęcie działalności rozbudowanego zakładu zaplanowano na wrzesień 2022 r. Niepołomice, działające od 2007 roku to jedna z najnowocześniejszych montowni ciężarówek na świecie. Powstające tam pojazdy trafiają do klientów w całej Europie.

– “Koncern MAN podjął decyzję o rozbudowie w efekcie której na obszarze 41 hektarów kosztem ok. 450 mln zł powstanie zakład produkujący dziennie 300 ciężarówek i 200 kabin. Dodatkowo wybudowana zostanie nowa ekologiczna ciepłownia. Dzięki temu zakład w 2025 uzyska pełną neutralność emisji CO2” – poinformowali przedstawiciele koncernu.

– “To będzie największa inwestycja w historii MAN-a. Zgodnie z planem, pierwsze ciężarówki o zróżnicowanym tonażu, trafią do odbiorców 1 września 2022 r.” – powiedział dziennikarzom członek zarządu MAN Trucks&Bus SE odpowiedzialny za produkcję i logistykę Michael Kobringer.

Rozbudowa zakładu MAN Trucks w Niepołomicach jest jednym z głównych elementów realizacji strategii New MAN w latach 2020-2022. Zakład wytwarza samochody ciężarowe, dostawcze, autobusy oraz silniki i zatrudnia 828 osób. Planowane jest rozszerzenie działalności o nowe technologie (związane w dużej mierze z elektromobilnością).

Wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin podczas uroczystości w Krakowskim Parku Technologicznym wręczył przedstawicielom firmy MAN promesę wsparcia od Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH), która wynosi 30 proc. docelowej kwoty inwestycji (127,5 mln zł.). Tyle może wynosić polska pomoc publiczna dla niemieckiej inwestycji.

Obecnie w Niepołomicach zatrudnionych jest niespełna 900 pracowników, po rozbudowie stworzonych zostanie 1,5 tys. dodatkowych miejsc pracy.

MAN jest obecny w Polsce od 28 lat. Obok zakładu w ciężarówek w Niepołomicach, w Starachowicach produkowane są autobusy i podwozia, zaś w Poznaniu działa centrum usług finansowych dla całej grupy. MAN jest częścią Traton SE – notowanego na giełdzie we Frankfurcie działu samochodów ciężarowych Grupy Volkswagen AG.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane