Na stacji Poznań Franowo powstaje punkt ładunkowy

PKP PLK

Największa kolejowa stacja towarowa w Wielkopolsce zyska punkt do przeładunków towarów z pociągów na samochody ciężarowe. Inwestycja wartości 10,5 mln zł jest realizowana ze środków własnych PKP Polskich Linii Kolejowych. Plac przeładunkowy powstanie do końca roku.

Stacja Poznań Franowo, położona na linii Swarzędz – Poznań Starołęka, dzięki kilkudziesięciu torom o łącznej długości ok. 45 km umożliwia rozdzielanie i łączenie w składy nawet 3,5 tys. wagonów z towarami na dobę. Dzięki powstającemu punktowi stacja zyska również możliwość sprawnych przeładunków towarów. W ramach inwestycji na stacji powstaje długi na 500 m i szeroki na ponad 13 m plac, który będzie mieć przeszło 6600 mkw. – to niemal tyle, ile powierzchnia boiska do piłki nożnej.

Przebudowywany jest układ torów wraz z siecią trakcyjną, dostosowywane są urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Zmodernizowane będą wewnętrzne drogi dojazdowe do placu ładunkowego dla samochodów ciężarowych.

Oświetlony i utwardzony plac ładunkowy pozwoli na jednoczesną obsługę dwóch pociągów. W ciągu doby możliwy będzie przeładunek nawet 10 tys. ton towarów, m.in. kruszywa wykorzystywanego do budowy dróg.

– Przy rosnącym zapotrzebowaniu na przewóz towarów koleją, nowy plac przeładunkowy spełni oczekiwania przedsiębiorców, stawiających na efektywność. Dogodne skomunikowanie stacji Poznań Franowo z autostradą A2 oraz drogą ekspresową S11 zapewni możliwość transportu intermodalnego z wykorzystaniem pociągów i samochodów ciężarowych. Przyczyni się to do rozwoju gospodarczego regionu i zwiększy potencjał kolei – wymienia Arnold Bresch, członek zarządu PLK.

W Wielkopolsce przeładunki towarów możliwe są także na stacjach m.in. w Buku, Gnieźnie, Luboniu k. Poznania, Nowym Tomyślu, Słupcy i Wrześni.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane