Podpisano umowę na budowę odcinka S7 Czosnów – Kiełpin

Podpisanie umowy między GDDKiA i wykonawcą drogi
GDDKiA

Firma budowlana FABE Polska podpisała umowę (jako lider konsorcjum) z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) na projekt i budowę drogi ekspresowej S7 na odcinku od węzła Czosnów (z węzłem) do miejscowości Kiełpin. Wartość kontraktu brutto to ponad 536 mln zł.

Zadaniem FABE jest zaprojektowanie i wybudowanie około 9 km trasy głównej drogi ekspresowej S7, która przebiega pomiędzy miejscowościami Czosnów i Kiełpin. W ramach kontraktu wybudowane zostaną trzy węzły drogowe Czosnów, Palmiry i Sadowa oraz Obwód Utrzymania Drogi (OD) z budynkiem administracyjno-socjalnym i budynkami towarzyszącymi.

Ponadto, firma wykona nowe obiekty inżynierskie w ciągu drogi ekspresowej i dróg krzyżujących się z drogą ekspresową, pozwalające na komunikację poprzez ruch samochodowy i pieszy. Powstanie 5 wiaduktów drogowych, 4 kładki dla pieszych oraz 2 przejścia dla zwierząt. Firma zajmie się również przebudową istniejącej infrastruktury podziemnej i naziemnej, a trasy dróg istniejących zostaną dostosowane do nowo projektowanej infrastruktury drogowej.

Umowę między FABE i GDDKiA podpisano 16 listopada 2023 r. Etap planowania potrwa około 17 miesięcy. Następnym krokiem będzie uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Szacuje się, że trasa S7 zostanie oddana do eksploatacji wiosną 2027 r.

Trasa S7 Kiełpin – Czosnów to fragment drogi krajowej Warszawa-Gdańsk. Droga przebiega przez tereny zurbanizowane, na których zlokalizowanych jest wiele przedsiębiorstw, hal produkcyjnych, zakładów pracy. Przebudowa drogi w znacznym stopniu ułatwi komunikację mieszkańców z Warszawą (aglomeracją miejską), a także usprawni i przyspieszy działanie przedsiębiorstw zlokalizowanych w okolicy.

– Jesteśmy dumni, że możemy realizować tak ważny i prestiżowy projekt dla rozwoju infrastruktury drogowej w Polsce. Nasza firma ma bogate doświadczenie i kompetencje w tej dziedzinie, a także dysponuje nowoczesnym sprzętem i technologiami. Jesteśmy przekonani, że sprostamy wszystkim wymaganiom i wyzwaniom związanym z budową drogi ekspresowej S7 – powiedział Fatih Budan, prezes FABE.

Aktualnie FABE prowadzi prace na odcinku Tychów Stary – Starachowice (droga wojewódzka nr 744) wraz z budową obwodnicy Starachowic, na obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego – droga krajowa nr 9, przy budowie drogi ekspresowej S7 na odcinku Miechów – Szczepanowice. Jedną z najbardziej złożonych inwestycji jest budowa obwodnicy Morawicy i Woli Morawskiej w ciągu drogi krajowej nr 73. W ramach prac powstanie estakada o rozpiętości przęsła ok. 110 metrów i długości 456 m, która budowana jest w technologii betonowania nawisowego. Ukończenie inwestycji zaplanowano na 2026 r.

W 2023 roku FABE podpisała również umowy na budowę południowej obwodnicy Morawicy (w ciągu drogi wojewódzkiej nr 766 od skrzyżowania z projektowaną obwodnicą drogi krajowej nr 73) oraz na wykonanie infrastruktury w Parku Technologicznym w Książu Wielkim.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane