Zielone światło dla linii Bogdanka – Puchaczów – Łęczna

LW Bogdanka

Pojawiła się szansa na wybudowanie w woj. lubelskim 10 km jednotorowej linii kolejowej, która połączy kopalnię LW Bogdanka z gminą Łęczna. Będzie to linia pasażersko-towarowa, która w przyszłości obsłuży przewozy między kopalnią a planowaną elektrownią grupy Enea.

Burmistrz gminy Łęczna, wicestarosta Łęczyński, prezes i wiceprezes Lubelskiego Węgla Bogdanka oraz prezes Enea Badania i Rozwój podpisali 28 czerwca list intencyjny o współpracy w zakresie wykonania analiz i opracowań przedprojektowych dla nowej linii kolejowej na terenie powiatu Łęczyńskiego. Strony podejmują się realizacji analiz i przygotowania dokumentacji przedprojektowej planowanej linii kolejowej.

Inwestycja zapewni kolejowe połączenie pomiędzy Łęczną i okolicznymi miejscowościami, a LW Bogdanka i planowaną elektrownią w rejonie Łęcznej. Leszek Włodarski, burmistrz gminy Łęczna uważa, że budowa nowej linii to krok w walce z wykluczeniem transportowym w regionie, a także możliwość możliwość utworzenia nowych miejsc pracy.

Elektrownię zamierza wybudować grupa Enea. Projekt zakłada wykorzystanie w niej gazu syntezowego, co przyczyni się do zagospodarowania potencjału surowcowego Zagłębia Lubelskiego, a tym samym dalszy rozwój kopalni Bogdanka.

Długość planowanej linii kolejowej to ok. 10 km jednotorowego połączenia pasażersko-towarowego obejmującego przystanki: Bogdanka – Puchaczów – Łęczna. Podpisany list intencyjny o współpracy obejmuje m.in. koncepcję programowo-przestrzenną, przeprowadzenie badań geotechnicznych i przygotowanie dokumentacji geologiczno-inżynierskiej oraz raportu oddziaływania na środowisko.

– W Grupie LW Bogdanka zatrudnionych jest blisko 5,5 tysięcy osób. Szacunki wskazują, że po uruchomieniu połączenia kolejowego, korzystać z niego może aż 2 tysiące osób, z czego sporą część stanowić będą nasi pracownicy, obecnie posiłkujący się własnym transportem samochodowym – mówi Artur Wasil, prezes LW Bogdanka.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane