Firmowe floty zainteresowane napędami alternatywnymi

Arval

Arval Mobility Observatory w corocznym „Barometrze Flotowym” ocenił, że za trzy lata 18 proc. firm może korzystać z samochodów w pełni elektrycznych. Obecnie posiada je w swoim parkach samochodowych około 3 proc. ankietowanych przedsiębiorstw. Oszacowano też, że w połowie flot firmowych mogą pojawić się pojazdy z alternatywnymi technologiami napędu. W ocenie specjalistów z Arval, segment aut elektrycznych i hybrydowych wydaje się być odporny na kryzys wywołany pandemią.

– W pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku zarejestrowano 60 proc. więcej takich aut niż w tym samym okresie 2019 r., chociaż branża motoryzacyjna notuje spadki sprzedaży – wskazał Radosław Kitala, z Arval Service Lease Polska.

Jednocześnie udział diesla we flotach w perspektywie trzech lat wynieść ma 42 proc. w firmach w Polsce oraz 49 proc. w przypadku 11 innych krajów Europy.

Pytani przez Arval o powody, dla których wybierają lub zamierzają wprowadzić alternatywne napędy do aut w swoich firmach, menedżerowie najczęściej wskazywali na normy emisji zanieczyszczeń. Taką odpowiedź podało 26 proc. ankietowanych odnośnie aut osobowych i 16 proc. w przypadku dostawczych. Niemal co piąty respondent (19 proc.) wskazał redukcję kosztów paliwa oraz mniejsze koszty utrzymania pojazdów osobowych (odpowiednio 13 proc. i 14 proc. dla aut dostawczych). Tym, co odróżnia Polskę od innych badanych państw, to wyraźnie mniejsze znaczenie zachęt podatkowych. W naszym kraju tę korzyść w przypadku aut osobowych wskazywało 13 proc. ankietowanych, gdzie indziej średnio było to 27 proc.

Robert Antczak, dyrektor generalny Arval Service Lease Polska przyznał, że na znaczeniu zyskują już napędy wodorowe w pojazdach firmowych. Dzieje się tak jednak na Zachodzie Europy. Najbliżej Polski takie pojazdy Arval finansuje w Szwajcarii. W Polsce z powodu braku infrastruktury nie spodziewa się szybkiego rozwoju tego rynku. Najbliższa stacja tankowania wodoru znajduje się bowiem w Berlinie.

Zdaniem ekspertów Arval, w najbliższych latach będą zyskiwać nowe formy przemieszczania się. Dotychczas już połowa przedsiębiorstw w Polsce wdrożyła alternatywne techniki transportu. W pozostałych krajach ten odsetek jest jeszcze wyższy (61 proc.). Rozwiązania, które najczęściej wybierają przedsiębiorstwa, to komunikacja publiczna (24 proc.), wspólne dojazdy pracowników jednym środkiem transportu (20 proc.) i korporacyjny system car sharingu (18 proc.).

Firma Arval specjalizuje się w wynajmie pojazdów z pełną obsługą oraz w nowych rozwiązaniach w zakresie mobilności. Powstała w 1989 roku i jest w pełni własnością BNP Paribas. Badania Barometr Flotowy prowadzone są wśród firm z terenu 12 państw Unii Europejskiej, w tym Polski.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane