LTE Polska zainwestuje w panele fotowoltaiczne

LTE group

Przewoźnik towarowy LTE Polska podpisał z PKP Energetyka list intencyjny w sprawie montażu i eksploatacji instalacji fotowoltaicznych. Dzięki zakontraktowanej współpracy, operator będzie w stanie produkować na własne potrzeby nietrakcyjną energię elektryczną pochodzącą z odnawialnych źródeł.

Spółka kolejowa LTE Polska jest częścią międzynarodowej grupy logistycznej – operator oraz dziewięć jego siostrzanych spółek w różnych europejskich krajach starają się spełniać wymogi środowiskowe i już dziś wykorzystują flotę w większości hybrydowych i wielosystemowych lokomotyw

– W przeszłości stawialiśmy na doskonałe pojazdy i kompetentny zespół, co zaowocowało wypracowaniem przez nas ogromnych przewag konkurencyjnych, odkąd kilka lat temu w Polsce powstała spółka córka naszej grupy” – mówi Arthur Kaldynski, dyrektor zarządzający LTE Polska.

Obecnie spółka zatrudnia około 70 osób i posiada 1,5-procentowy udział w rynku kolejowych przewozów towarowych w Polsce, transportując m.in. oleje mineralne, czy produkty rolne i spożywcze. Jednak głównym celem całej LTE-group, a więc także i jej polskiej części, jest rozwój przewozów intermodalnych. – Posiadając 5% krajowego rynku w tym sektorze, jesteśmy pośród największych przewoźników specjalizujących się w intermodalu – zaznacza Arthur Kaldynski, dyrektor zarządzający LTE Polska. – Zarówno ja sam, jak i moi współpracownicy, angażujemy się w przekonywanie klientów do zalet rozwiązań wykorzystujących kolej w ekologicznym transporcie kombinowanym. Teraz rozpoczynamy także współpracę z PKP Energetyka, mającą na celu ograniczenie naszego śladu węglowego – podkreśla Kaldynski.

Na mocy zawartego porozumienia, już wkrótce rozpoczną się prace nad wyborem formuły budowy i eksploatacji instalacji fotowoltaicznych, które zasilą budynki i zaplecze techniczne wykorzystywane przez LTE Polska. – Transport, w tym również kolej, stoi przed ogromnym wyzwaniem, jakim jest redukcja jego emisyjności. LTE Polska jest kolejnym towarowym przewoźnikiem kolejowym, który zdecydował się na podjęcie z nami współpracy dotyczącej wypracowania i implementacji dostosowanych do jego potrzeb metod pozyskiwania energii nietrakcyjnej z OZE – mówi Wojciech Orzech, prezes PKP Energetyka.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polecane