Naczepa Fresh Logistics czerpie energię z hamowania

Naczepa ciężarówki z logo fresh logistics
Fresh Logistics

Spółka Fresh Logistics Polska wprowadza do swojej floty pierwszą elektryczną naczepę – chłodnię z systemem odzyskiwania energii „z drogi”, co oznacza, że jej agregat ładuje się podczas jazdy i hamowania.

Fresh Logistics odebrał właśnie pierwszą w pełni elektryczną naczepę, która odzyskuje energię. Bateria „Energ-e Pack” umieszczona pod naczepą czerpie energię z hamowania i ruchu naczepy. Podczas rutynowej eksploatacji energia jest przechwytywana i przechowywana w baterii. Jest to proces, który eliminuje emisje CO2, przy jednoczesnym zmniejszeniu ilości paliwa potrzebnego do zasilania transportowego agregatu chłodniczego. Odzyskiwanie energii wytwarzanej podczas hamowania pomaga zapewnić wolniejsze zużycie klocków hamulcowych ciągnika i naczepy. Oznacza to również dłuższe okresy międzyobsługowe agregatu, przy znacznie mniejszym zużyciu silnika.

– Co najważniejsze agregat działa ciszej, co również przełoży się na pracę i komfort naszych przewoźników – komentuje Jakub Zając, dyrektor operacyjny Fresh Logistics Polska.

Zastosowana w naczepie technologia AxlePower firmy Thermo King przekształca utraconą energię w źródło zasilania do chłodzenia naczepy. System ten został opracowany we współpracy z BPW.

– Dzięki niezależnemu systemowi chłodzenia w całości zamontowanemu na naczepie, rozwiązanie staje się systemem typu plug and play, pozwalającym zmaksymalizować elastyczność floty i działającym niezależnie od ciągnika, umożliwia to łatwe łączenie i dopasowywanie naczep i ciągników w celu bezproblemowej integracji z flotą. Ponieważ system jest całkowicie umieszczony na naczepie, współpracuje z dowolnym źródłem zasilania ciągnika: napędem wysokoprężnym, LNG, CNG, wodorowym lub w pełni elektrycznym. Generując i magazynując energię w drodze, nie wymaga dedykowanej infrastruktury do ładowania. Pomaga to zapobiegać dodatkowym przestojom związanym z ładowaniem akumulatora w zajezdni lub podczas załadunku/rozładunku i sprawia, że system przechwyci energię z każdej trasy – informuje Fresh Logistics.

Fresh Logistics Polska, jest częścią międzynarodowej Grupy Raben. Firma świadczy usługi dystrybucji krajowej i międzynarodowej oraz magazynowania dla produktów świeżych.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane