Pomimo kryzysu sprzedaż ciężarówek nie ustaje

ciężarówka z naczepą
Adam Brzozowski

W listopadzie 2022 r. znacząco wzrosły liczby rejestrowanych w Polsce ciężarówek. W kategorii pojazdów 3,5 – 16 ton liczba ta wzrosła o 33,2 proc. w stosunku do listopada 2021 r. Z kolei rejestracja aut z kategorii 16 t wzrosła o 36,3 proc. Wyniki te są prognozą dobrej sytuacji w branży logistycznej na początku 2023 r.

Związek Dealerów Samochodów przygotował raport na temat rejestracji nowych samochodów w listopadzie 2022 r. w oparciu o dane dostarczone przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego. Okazuje się, że w badanym miesiącu zarejestrowano 34 196 samochodów osobowych, co oznacza wzrost o 7 proc. rok do roku.

W kategorii pojazdów do 16 ton, w listopadzie 2022 r. nastąpił jednak spadek rejestracji o 7,9 proc. W sumie zarejestrowano 5521 sztuk. Analitycy rynku motoryzacyjnego zadowoleni są zaś z wyniku rejestracji ciężarówek od 3,5 do 16 ton. W listopadzie 2022 r. zarejestrowano 281 sztuk czyli aż 33,2 proc. więcej niż w tym samym miesiącu 2021 r.

W kategorii najcięższych aut ciężarowych (16 ton) wynik jest jeszcze bardziej pozytywny. W przedostatnim miesiącu roku zarejestrowano bowiem 3564 sztuki, czyli o 36,3 proc. więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego.

– Końcówka roku nie przynosi zaskoczenia w wynikach rejestracji nowych pojazdów osobowych. Tak jak przewidywaliśmy przed paroma miesiącami, jeszcze w momencie nagłego wzrostu rejestracji tego typu samochodów, końcówka roku przynosi spodziewane wypłaszczanie się omawianych wartości. Nadal możemy również zaobserwować niesłabnący wzrost rejestracji nowych pojazdów z kategorii w pełni elektrycznych i wodorowych w skali “rok do roku” – komentuje wyniki Paweł Tuzinek, prezes Związek Dealerów Samochodów.

– Pozytywną informacją jest z pewnością nieustający wzrost rejestracji pojazdów ciężarowych, które stanowią odzwierciedlenie poprawiającej się sytuacji w pozostałych branżach, gdzie logistyka odgrywa dużą rolę. Do końca roku spodziewamy się utrzymania podobnych wyników sprzedażowych, jakie mogliśmy obserwować w ostatnich miesiącach. Jeżeli utrzyma się tendencja wzrostowa na zachodzie Europy, to możemy też patrzeć optymistycznie na początek przyszłego roku – dodał prezes Tuzinek.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane