Shell otworzył szóstą w Polsce stację tankowania LNG

Shell Polska

Koncern Shell uruchomił kolejną stację tankowania LNG w naszym kraju. Obiekt powstał we Wrześni (woj. wielkopolskie). Jest to szósty z zaplanowanych jedenastu punktów Shell LNG w Polsce.

Stacja we Wrześni zlokalizowana jest przy węźle dróg krajowych DK-15, DK-92 oraz autostrady
A-2. Podobnie jak poprzednio otwarte stacje, mieści łącznie 70
msześc. LNG, czyli 31,5 ton gazu. Stacja jest czynna całą dobę i oferuje produkty i usługi pozapaliwowe. Na jej terenie powstało kilkanaście miejsc parkingowych dla samochodów osobowych (z czego również dla osób z niepełnosprawnością oraz miejsca wyposażone w odkurzacz), dziesięć dla pełnowymiarowych zestawów TIR, a także samoobsługowa myjnia dla trzech samochodów osobowych oraz myjnia portalowa. Oprócz tego na stacji znajduje się punkt do zasilania chłodni ciężarówek.

Dzięki znajdującej się na stacji instalacji fotowoltaicznej produkowana jest energia odnawialna ze światła słonecznego, przy jednoczesnej redukcji CO2 w ilości 6 ton w skali roku.

Shell systematycznie rozszerza sieć stacji LNG na terenie całej Europy. Od lutego 2022 r. w Holandii oferuje mieszankę bioLNG. W przyszłym roku podobna mieszanka ma być dostępna także w Niemczech.

Budowane stacje LNG są elementem konsorcjum BioLNG EuroNet – projektu zrzeszającego liderów branży, którego celem jest utworzenie korytarza LNG dla ciężarówek napędzanych błękitnym paliwem, biegnącego z Hiszpanii do Polski.

Dekarbonizacja transportu jest jednym z największych wyzwań branży transportowej, będąc równocześnie jedną z ambicji Shell realizowanych w ramach strategii Powering Progress, czyli osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 r. Rozwój LNG jest jednym ze sposobów przybliżających do tego celu, dlatego nieustanie poszerzamy dostępność tej alternatywy dla konwencjonalnego oleju napędowego – mówi Ewa Chodkowska, business development manager w Shell Polska.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane