Volvo Trucks wdraża autonomiczne ciężarówki Vera

Volvo Trucks

Autonomiczny pojazd Volvo Trucks Vera wejdzie w skład zintegrowanego systemu transportu towarów z centrum logistycznego do terminalu portowego w szwedzkim Göteborgu. System powstaje dzięki współpracy Volvo Trucks z duńską firmą transportowo-logistyczną DFDS.

W 2018 r. Volvo Trucks zaprezentowało swoje pierwsze elektryczne, połączone z siecią i autonomiczne pojazdy Vera. Zaprojektowano je pod kątem wykonywania powtarzalnych zadań w centrach logistyki, fabrykach i portach. Vera jest odpowiedni do precyzyjnego transportowania dużych ładunków na krótkich dystansach. – Teraz mamy szansę wdrożenia Very w idealnych warunkach i dalszego rozwijania możliwości pojazdu do wykonywania podobnych operacji – opowiada Mikael Karlsson, wiceprezes Volvo Trucks ds. pojazdów autonomicznych.

Celem współpracy Volvo i DFDS jest zastosowanie pojazdu Vera w rzeczywistych warunkach oraz stworzenie systemu ciągłego przepływu towarów z centrum logistycznego DFDS do portowego terminalu.

W szwedzkim porcie wdrożonych będzie kilka pojazdów Vera, których nadzór będzie prowadzony przez operatora z wieży kontrolnej. Dzięki ich zastosowaniu DFDS zapewni płynny przepływ towarów oraz poprawi efektywność operacji logistycznych.

Zanim autonomiczny system transportowy stanie się w pełni funkcjonalny, będzie rozwijany pod względem technologicznym, zarządzania operacjami i wykorzystania istniejącej infrastruktury. Zostaną także podjęte konieczne środki ostrożności, aby spełnić wymagania dotyczące bezpieczeństwa.

– Transport autonomiczny o niskim poziomie hałasu i bez emisji spalin odegra w przyszłości ważną rolę w logistyce i będzie korzystny zarówno dla przedsiębiorstw, jak i społeczeństwa. Uważamy tę współpracę za ważny początek i chcemy stymulować postęp w tej dziedzinie – dodaje Mikael Karlsson.

*Pojazdy Vera są przygotowane do wykonywania powtarzalnych przejazdów z prędkością 40 km/h,

*W ramach budowy całego systemu należy dostosować istniejącą infrastrukturę, włączając w to bramy przy terminalnach,

*DFDS oferuje usługi promowe i transportowe w Europie i Turcji, a roczne przychody firmy wynoszą ok. 17 mld DKK. Firma zatrudnia 8000 pracowników na statkach i w biurach w 20 krajach. DFDS ma siedzibę w Kopenhadze i jest notowana na giełdzie NASDAQ w Kopenhadze.

*Inicjatywa jest realizowana przy wsparciu szwedzkiej agencji ds. innowacji Vinnova, szwedzkiego Urzędu Transportowego i szwedzkiej Agencji ds. Energii w ramach strategicznego programu FFI poświęconego badaniu pojazdów i innowacjom.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane