WGRO zdalnie kontroluje temperaturę w chłodniach

Magazyn z kwiatami
Coldpol

Wielkopolska Gildia Rolno-Ogrodnicza (WGRO) wdrożyła narzędzie IoT Blulog do monitorowania w czasie rzeczywistym temperatury i wilgotności w pomieszczeniach, w których przechowywane są warzywa, owoce oraz kwiaty. Systemu ten pozwoli poznańskiej Giełdzie na Franowie zabezpieczyć się przed stratami rzędu kilkuset tysięcy złotych.

Stałe kontrolowanie temperatury i wilgotności w halach oraz chłodniach ma szczególne znaczenie dla branży spożywczej i florystycznej. W przypadku kwiatów ciętych znacząca utrata jakości następuje już przy odchyleniu rzędu 1-2° C. Tymczasem w chłodniach przechowywane są rośliny o wartości nawet kilkuset tysięcy złotych. Awaria – szczególnie w dniu dostawy – mogłaby spowodować stratę nawet 100 proc. towaru, dlatego tak istotna jest szybka reakcja na wszelkie nieprawidłowości.

– Dotychczas temperaturę kontrolował dyżurujący pracownik podczas regularnych obchodów. Przy aktualnej liczbie punktów pomiarowych, każdy z nich mógł sprawdzić co 2 – 3 godziny, w praktyce dawało nam to stanowczo zbyt mało czasu na reakcję w przypadku awarii Poszukiwaliśmy więc rozwiązania, które automatycznie wykona te czynności i w czasie rzeczywistym poinformuje nas o ewentualnych odstępstwach, dając szansę na maksymalnie szybką interwencję oraz uniknięcie strat. System Blulog idealnie wpisał się w nasze potrzeby – mówi Arkadiusz Węgielski, prezes w Wielkopolskiej Gildii Rolno-Ogrodniczej S.A. w Poznaniu.

Bieżący monitoring parametrów przechowywania produktów znacząco wpływa na poprawę jakości pracy przedsiębiorstwa. Dodatkowo, analiza danych historycznych pozwala określić, ile czasu potrzeba, by temperatura w pomieszczeniach chłodni wróciła do oczekiwanego poziomu oraz w jaki sposób obniżyć np. koszty zużycia energii elektrycznej, na co również WGRO kładzie szczególny nacisk. Dowodem na to jest fakt, że obecnie na terenie poznańskiego rynku hurtowego trwa III etap budowy największej w Poznaniu elektrowni słonecznej. Już od czerwca 2023 roku na dachach hal pracują 2463 panele fotowoltaiczne.

System monitorowania temperatury i wilgotności, został zaprojektowany i zainstalowany przez firmę Coldpol, reprezentanta Blulog na polskim rynku. Po wykonaniu instalacji wykonano testy i dostosowano system do potrzeb Gildii w zakresie autoryzowanych limitów, personalizacji powiadomień czy charakterystycznych ustawień urządzeń. By zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa Coldpol realizuje dla WGRO serwis 24/7.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane