Hapag-Lloyd zamawia następne mega-kontenerowce

Hapag-Lloyd

Niemiecki przewoźnik morski zamawia kolejnych sześć kontenerowców o pojemności 23,5 tys. TEU. Statki wyposażone będą w silniki hybrydowe: zasailane ropą oraz skroplonym gazem ziemnym (LNG). Dostawy jednostek rozpoczną się w 2024 r.

Hapag-Lloyd poinformował, że zlecił południowokoreańskiej stoczni Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering zbudowanie sześciu statków kontenerowych – każdy o pojemności ponad 23,5 tys. TEU. To drugie, bliźniacze zamówienie tego przewoźnika, bo pod koniec 2020 r. zamówił już sześć kontenerowców o tej samej pojemności. Dzięki inwestycjom jego flota powiększy się o kilkanaście mega-kontenerowców.

Gigantyczne kontenerowce będą wyposażone w silnik zasilany LNG, ale będą też zasilane paliwem konwencjonalnym. Celem średnioterminowym Hapag Lloyd jest posiadanie statków, które będą działać w sposób neutralny dla klimatu, wykorzystując syntetyczny gaz ziemny (SNG).

Hapag-Lloyd dokupi 60 tys. kontenerów 20-stopowych

Sześć dodatkowych statków zostanie sfinansowanych dzięki kredytowi wysokości 852 mln dolarów zaciągniętemu w ramach programu udzielania pożyczek na proekologiczne inwestyche. Kredyt jest wspierany przez konsorcjum Korea Trade Insurance Corporation (K-SURE) założone przez 10 banków.

– Dzięki inwestycji w dodatkowe statki chcemy zrobić kolejny krok na drodze do modernizacji naszej floty ale też zrównoważonego rozwoju – powiedział Rolf Habben Jansen, dyrektor generalny Hapag-Lloyd. – Jednocześnie chcemy sprostać utrzymującemu się wysokiemu popytowi na przewozy i obniżyć koszty naszych slotów – dodał Jansen.

Nowe statki będą obsługiwały trasy Europa-Daleki Wschód.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane